wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Hyde-Park

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Czy krzyż na Lipówkach jest samowolą budowlaną?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pon 02 Mar 20, 1:30:17     Czy krzyż na Lipówkach jest samowolą budowlaną? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Od razu przejdę do meritum: czy krzyż na Lipówkach jest samowolą budowlaną?

Interesuje mnie kto go tam postawił?
Czy wydano pozwolenie na to?
Jeśli to jest samowola budowlana, to co gmina Olsztyn zamierza z tym zrobić?

Takie pytania z mojej strony będą skierowane do Urzędu Gminy Olsztyn w oficjalnym piśmie, które na dniach zostanie tam złożone.



Teraz fakty. Wiem, że krzyż na skalnym szczycie g. Lipówki pojawił się między 3 stycznia br. a najprawdopodobniej początkiem lutego. Osobiście dowiedziałem się o jego istnieniu dzisiaj, podczas spaceru tamże.

Krzyż ten jest wątpliwej urody i znikomej potrzeby, a subiektywnie oceniam go jako rzecz brzydką i nie potrzebną zupełnie. Jest to konstrukcja metalowa, wysoka na ok. 2,5 m. Został zacementowany w skale w sposób krzywy (przechylony w prawo i do przodu), pomalowany niedbale srebrną farbą, z pasyjką mocowaną 3 śrubami i drutem. Ponadto upaćkany jakimś smarowidłem - nie wiem czym.

Konstrukcja ta wpływa na estetykę i charakter tego miejsca. Z całym szacunkiem do czyichkolwiek przekonań religijnych, ale inicjatywy ubogacania w ten sposób wspólnych dóbr, jakimi są krajobraz i przyroda, są dewastacją tychże dóbr i niczym innym być nie mogą.

Obstawiam tutaj samowolę budowlaną. Zobaczę co mi odpisze UG w Olsztynie.

Pozostałe zdjęcia (po kliknięciu duże foty):



Edycja: literówki.


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)


Ostatnio zmieniony przez Sebiq dnia Pią 29 Maj 20, 21:46:37, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Tomas_1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5034 (71%)
Postów: 442
Wiek: 41

Częstochowa - Błeszno Stare

Post Pon 02 Mar 20, 13:55:28     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fakt! Masakrycznie to wygląda, daj znać jaki będzie zwrot z pisma, dzięki.





Kontakt: 502 606 949
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
Reklama
Mr. Dry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6138 (87%)
Postów: 875
Wiek: 45

Częstochowa

Post Pon 02 Mar 20, 20:34:08     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Sebiq napisał:
Ponadto upaćkany jakimś smarowidłem - nie wiem czym.

Może "szyszkę" ktoś roztarł Wink?
Krzyż na Biakle też nie jest urodziwy ale przy tym to majstersztyk. Ciekawi mnie też po kiego grzyba ten cudak posadził jałowce w rurach?


Nieważne gdzie jest pies pogrzebany, jeśli masz siłę kopać znajdziesz zwłoki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Wto 03 Mar 20, 13:50:24     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mr. Dry napisał:
Może "szyszkę" ktoś roztarł Wink?

Toż to byłaby profanacja!

Mr. Dry napisał:
Ciekawi mnie też po kiego grzyba ten cudak posadził jałowce w rurach?

Dla "przystrojenia". Podobnie zdobi się wiejskie i przydrożne świątki, kapliczki oraz wnętrza kościołów. No, może nie jałowcem...


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Nie 22 Mar 20, 19:25:19     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Urząd Gminy Olsztyn dostał moje pismo 5. marca. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymałem i podejrzewam, że będę musiał na nią długo poczekać ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną.

Pozwolę sobie na małą dygresję w temacie. Jadąc ostatnio drogą z Zawady (ponad Mstowem) do Małus Wielkich miałem okazję zobaczyć, oprócz niecodziennych widoków, o których za chwilę, stojący na górce krzyż i pamiątkowy kamień. Na kamieniu tym "wdzięczni Bogu mieszkańcy wsi Zawada" przytoczyli słowa papieża Jana Pawła II, które zacytuję "Wiele rzeczy może zostać nam chrześcijanom odebranych, ale krzyża, symbolu zbawienia nie damy im sobie zabrać".

Wiele rzeczy w tym kraju i w naszym otoczeniu od symbolu owego się zaczyna i często na nim też się kończy. Ubolewam, że symbolika tych napompowanych i nierzadko pustych w środku wartości przysłania inne cechy człowieczeństwa. Żeby daleko nie szukać, a podać przykład namacalny - zobaczcie jaki tam po obu stronach drogi jest syf! Jedno wielkie wysypisko. Część tych śmieci po orce zniknęła już pod ziemią, reszta czeka aż trawa wyrośnie i zacznie je zakrywać... Ręce opadają.

To taki mały przykład obrazujący dwa spojrzenia - jak ludzie chcą być postrzegani i jak są postrzegani. Przemyślenie moje, subiektywne, zostawiam pod rozwagę.

* * *

Nowy krzyż! Na olsztyńskiej skale Biblioteka, wchodzącej w skład wzgórza Cegielnia, cudownie zmaterializował się kolejny krzyż. Miało to miejsce między 5. marca (z tego dnia mam zdjęcie tej skały "nieubogaconej" krzyżem) a 21. marca br. Osobiście nie widziałem jeszcze tego krzyża (zaś widziałem zdjęcie na jednym z blogów portalu bikestats - kto będzie chciał, ten znajdzie) i zastanawiam się czy w ogóle chcę go oglądać. Co by nie powiedzieć, w coraz ciekawszych czasach przychodzi żyć. Sad


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Czw 02 Kwi 20, 11:56:56     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Otrzymałem odpowiedź z Urzędu Gminy Olsztyn. Ponadto rozmawiałem z jedną panią z tegoż urzędu oraz z panią ze Spółki do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Olsztyna. Spółka ta jest właścicielem terenów z Górą Lipówki, Górą Cegielnia, zamkiem i okolicami.

Okazało się, że jestem pierwszą osobą, która poinformowała UG Olsztyn oraz Wspólnotę Gruntową o zamontowaniu tych krzyży na w/w miejscach. Obydwa krzyże są samowolami budowlanymi. UG Olsztyn nie został w żaden sposób poinformowany o takim działaniu, a stosownego pozwolenia nie wydała ani Wspólnota Gruntowa Olsztyna, ani Wydział Budowlany w Starostwie Powiatowym w Częstochowie.

Pani ze Wspólnoty Gruntowej Olsztyna wyraziła dezaprobatę dla takich bezprawnych działań. Dalsze ustalenia co do losów omawianych krzyży zostaną podjęte po rewizji na w/w miejscach i konsultacji z Przewodniczącym Zarządu. Gdy będę wiedział co ustalono, wówczas przekażę informacje.


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Wto 21 Kwi 20, 20:42:47     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W temacie krzyży nie mam żadnych nowych informacji, ale jest to w obecnej sytuacji zrozumiałe.

Wrzucam zrobione dzisiaj zdjęcia krzyża na skale Biblioteka (G. Cegielnia). Dwa ostatnie obrazki to najbliższe otoczenie tego miejsca.




"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Mr. Dry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6138 (87%)
Postów: 875
Wiek: 45

Częstochowa

Post Sro 22 Kwi 20, 18:30:32     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Też taki paskud jak ten na Lipówkach? Ze zdjęć wygląda, że nie i chyba stoi tak krzywo. Ale z tym odblaskiem rowerowym (tak to wygląda) to poszedł po całości. Ciekawe co miał na myśli? Żeby ktoś kukuruźnikiem nie zahaczył?


Nieważne gdzie jest pies pogrzebany, jeśli masz siłę kopać znajdziesz zwłoki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pią 24 Kwi 20, 20:54:06     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mr. Dry napisał:
[...] Żeby ktoś kukuruźnikiem nie zahaczył?

Dronem.


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pią 29 Maj 20, 21:54:22     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

W drugiej połowie maja z obydwu omawianych miejsc, to jest ze skały Biblioteka oraz ze skalnego wierzchołka Lipówek zniknęły krzyże. Pozostały po nich dziury w skale, prawie tak duże, jak te w głowach osób montujących krzyże, osób robiących sobie pod krzyżami sweet selfiaczki, osób mających wszystko głęboko w dupie oraz tych, których ten wpis i cała akcja śmieszy.

Po rozmowie z panią ze Wspólnoty Gruntowej Olsztyna, nic nowego się nie dowiedziałem. Nadal nie wiedzą, kto mógł te krzyże zamontować, a ponadto - jak się okazuje - też nie wiedzą, że krzyże zostały zdemontowane.



Można zatem rzec, że sytuacja wróciła do normy.
To wszystko z mojej strony w tym temacie.

S.


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Hyde-Park Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy