wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[Siodełko] Prawidłowe ustawianie siodełka.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gaber (usunięty)







Post Pon 31 Mar 08, 12:34:52     [Siodełko] Prawidłowe ustawianie siodełka. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ponoć wysokość siodełka należy ustawić tak by kolano było wyprostowane a pięta stopy swobodnie sięgała do pedała...
Czy to prawda Question

Jeśli nie to jak należy ustawić wysokość siodełka aby wygodnie się jeździło i uniknąć ewentualnej kontuzji kolana Question
Powrót do góry
damzac Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7045 (100%)
Postów: 562
Wiek: 40

Myszków DWA KOŁA I PASJA

Post Pon 31 Mar 08, 12:55:14     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

o zgrozo gdzieś ty to uslyszał - wyprostowane kolano? absolutnie NIE! kolano musi byc lekko ugiete szczegolnie jest wazne to gdy jezdzisz w spd unikniesz m.in naderwania sciegien a w przypadku platform pozwoli ci to efektywniej przemieszczac sie... czasami lepiej spytac;)




http://zabiegani.czest.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
Reklama
michaill Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6485 (92%)
Postów: 561
Wiek: 113

Częstochowa - Śródmieście

Post Pon 31 Mar 08, 18:17:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z tego co ja wiem to Gaber ma po części rację. Tak ustawiają siodełka szosowcy. Pięta powinna swobodnie dotykać pedała. Ponieważ pedałuje się przednią częścią stopy zyskujemy parę cm i powstały luz jest wystarczający by kolano się nie prostowało.
W przypadku górali zaleca się większą odległość dla efektywniejszej jazdy w terenie.


WSPÓŁCZEŚNI RYCERZE JEŻDŻĄ NA ROWERZE

ON BIKE TILL DEATH
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
damzac Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7045 (100%)
Postów: 562
Wiek: 40

Myszków DWA KOŁA I PASJA

Post Pon 31 Mar 08, 19:56:29     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no skoro tak... to niech bedzie tak... Rolling Eyes pytanie nie bylo sprecyzowane jakby nie bylo patrzalem przez pryzmat mountbikera... ale swoja droga nigdy sie nie spotkalem z teoria wyprostowanej nogi nawet przy szosie... wg powszechenej opoini jest to niezdrowe i te glosy beda przewazac jak sie doczyta w literaturze... no ale to moje zdanie, zaloze sie ze nawet przy szosie jest chocby minimalne zgiecie kolana... niewyobrazam sobie jazdy podczas ktorej kolano w najnizszym punkcie jest wyprostowane calkowicie.... grrr




http://zabiegani.czest.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
szczepan Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6989 (99%)
Postów: 3236
Wiek: 37

cZwA/ ŁdZ / kRk / wrocLove

Post Pon 31 Mar 08, 20:16:17     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gaber napisał:
Ponoć wysokość siodełka należy ustawić tak by kolano było wyprostowane a pięta stopy swobodnie sięgała do pedała...


damzac napisał:
absolutnie NIE! kolano musi byc lekko ugiete szczegolnie jest wazne to gdy jezdzisz w spd unikniesz m.in naderwania sciegien


damzac napisał:
... niewyobrazam sobie jazdy podczas ktorej kolano w najnizszym punkcie jest wyprostowane calkowicie.... grrr


Chyba nie do końca się rozumiecie, tak jak pisał Michaill, noga ma być wyprostowana, kiedy pięta dotyka do pedała, stopy na pedałach (szczególnie SPD) z reguły nie opiera się pod pewnym kątem a nie równolegle do ziemi. Właśnie na tym zyskuje się te kilka centów o których pisał Michaill. Podczas pedałowania nie może dochodzić do pełnego wyprostowania, gdyż jest to raz nieekonomiczne a dwa niezdrowe (tak jak pisałeś dla SPD). Z drugiej jednak strony zbyt niskie ustawienie siodełka również jest przyczyną nieekonomicznego przekazywania energii i przyśpieszonego zmęczenia.

Logiczne jest, że każdy ustawia tak, żeby było mu wygodnie. Ja proponuję wyjść od pozycji takiej jak to rozpatrujemy (wiadomo wyżej nie można) i jeśli nie będziesz przekonany do do ustawienia stopniowo zjeżdżaj w dół, aż stwierdzisz, że jest dobrze.


© Copyright by Szczepan ® All Rights Reserved


Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
michaill Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6485 (92%)
Postów: 561
Wiek: 113

Częstochowa - Śródmieście

Post Sro 02 Kwi 08, 17:45:48     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Praktycznie Szczepan już to wyjaśnił.
Powtórka dla Damzaka z pytaniem - gdzie ja piszę o jeździe z prostą nogą Question

michaill napisał:
Pięta powinna swobodnie dotykać pedała. Ponieważ pedałuje się przednią częścią stopy zyskujemy parę cm i powstały luz jest wystarczający by kolano się nie prostowało.


Zważ że piszemy o ustawieniu pięty na pedale, na sucho! a nie podczas jazdy. No chyba że ty pedałujesz piętami Laughing


WSPÓŁCZEŚNI RYCERZE JEŻDŻĄ NA ROWERZE

ON BIKE TILL DEATH
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
damzac Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7045 (100%)
Postów: 562
Wiek: 40

Myszków DWA KOŁA I PASJA

Post Sro 02 Kwi 08, 19:39:54     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Gaber napisał:
Ponoć wysokość siodełka należy ustawić tak by kolano było wyprostowane


odnosilem sie do tego postu nie do Twojego... wiec pozostanmy na tym ze pytanie bylo nie sprecyzowane...




http://zabiegani.czest.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
Lisu



Status: Offline
Dni: 7001 (99%)
Postów: 144
Wiek: 35

Czestochowa-Zawodzie

Post Czw 03 Kwi 08, 16:12:22     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

---------- 15:41 03.04.2008 ----------

Reasumując siodło nie może byc ani za nisko ani za wysoko.Kurcze gdzieś w którymś numerze MR był artykuł dośc obszerny na ten temat.Jak znajde to zeskanuje i wrzuce.

---------- 16:12 ----------

Niestety nie znalażłem tego numeru,a szkoda.Ale pamietam też ,że sprawa wyglądała tak : Siodło nie może znajdować sie też za nisko tak zeby ugięcie w kolanie nie bylo zbliżone do 90 stopni ponieważ wtedy rzepka najbardziej przylega do płaszczyzny kolana i wytwarzają sie duże siły tarcia w skutek czego część z niej może ulec zniszczeniu, a u człowieka w dorosłym wieku powrót rzepki po urazie do stadium sprzed niego jest praktycznie niemożliwy i w końcu zastępuje je tkanka chrzęstno kostna która jest mniej wytrzymałą i bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
caluslukasz Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4301 (61%)
Postów: 9
Wiek: 39

błeszno

Post Wto 19 Lis 13, 12:41:17     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam odświeżam temat ponieważ potrzebuję serwisanta który ustawi mi prawidłowo siodełko. Kilka dni temu musiałem wymienić siodełko i wczoraj podczas próbnej jazdy po około 15 km zacząłem odczuwać dyskomfort poniżej pleców, z każdym przejechanym kilometrem było coraz gorzej. I stąd moja prośba gdzie w Cz-wie lub okolicach mogę rozwiązać ten problem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Parker Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 3909 (55%)
Postów: 91
Wiek: 37

Częstochowa

Post Wto 19 Lis 13, 13:07:09     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nowe siodełkio to i d*** musi się przyzwyczaić
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
caluslukasz Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4301 (61%)
Postów: 9
Wiek: 39

błeszno

Post Wto 19 Lis 13, 13:11:56     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no niby tak ale do tego doszedł jeszcze ból w kolanach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Wto 19 Lis 13, 13:14:51     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nie jest to żadna filozofia. Prawidłowe ustawienie siodełka to takie, w którym płaszczyzna siodełka na której się siedzi jest idealnie równoległa do podłoża. Tyle książki.
A teraz praktyka: siodełko, jego kształt, kąt nachylenia względem podłoża czy odległość od kierownicy to sprawa SUBIEKTYWNA. Każdy będzie miał wobec tych parametrów inne oczekiwania. Możesz zapłacić serwisantowi za ustawienie, tyle że może się okazać, że to co wg niego jest wygodnie dla Ciebie będzie torturą. Do tego dochodzą różnice w budowie kości kulszowych każdego z nas. Być może po prostu Twoje siodełko nie pasuje do Twojego tyłka. Tyle, że nikt z nas Ci nie powie, które będzie dla Ciebie idealne. Ból w nogach może być spowodowany zbyt szerokim siodłem i uciskiem na nerwy kończyn dolnych.
Są możliwości doboru rodzaju siodełka poprzez specjalny test. Np w DBC na Sikorskiego: http://bdc-bike.pl/?action=detail&idNews=573


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy