wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Ścieżki rowerowe w Częstochowie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Rowerzyści i urzędnicy - kolejne spotkanie!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łukasz MężczyznaStatus: Offline
Dni: 5144 (96%)
Postów: 27
Wiek: 31

Częstochowa - Zawodzie

Post Wto 07 Lut 06, 14:39:19     Rowerzyści i urzędnicy - kolejne spotkanie! Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

16 lutego o godz. 8:30 w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie odbędzie się kolejne, pierwsze w tym roku spotkanie zespołu doradczo-konsultacyjnego ds. rowerzystów.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta (m.in. Miejskiego Zarządu Dróg i Wydziału Inwestycji) oraz reprezentanci strony społecznej, czyli my. Gospodarzem spotkania będzie dyrektor MZD p. Kazimierz Augustyn. Z naszej strony pojawią się Łukasz, Konrad (CzMK) i Dominika z Porozumienia na rzecz Przyjaznego Miasta.

W związku z tym przygotowujemy listę tematów, które chcielibyśmy poruszyć na spotkaniu. Czekamy na wasze propozycje oraz wszelkie pytania, sugestie i uwagi, jakie chcielibyście przekazać urzędnikom za naszym pośrednictwem.

A póki co, lista tematów do omówienia prezentuje się tak:

1. organizacja ruchu rowerzystów na powstającym właśnie wiadukcie nad torami kolejowymi na ul. Jagiellońskiej.
2. Promenada - poprawa bezpieczeństwa ruchu na ścieżce rowerowej wzdłuż deptaku (obszreniejszy artykuł na ten temat znajdziecie poniżej w niusach). Chodzi przede wszystkim o oznakowanie przejść i ustawienie przed nimi szykan dla pieszych.
3. Program rozbudowy sieci dróg rowerowych dla Czestochowy i okolic i towarzyszący mu cykl konsultacji społecznych w środowisku częstochowskich rowerzystów.
4. Szkolenie dla urzędników oraz zainteresowanych architektów i
urbanistów poświęcone projektowaniu infrastruktury miejskiej przyjaznej dla rowerów (prawdopodobnie w kwietniu; poprowadzi je Marcin Hyła z Krakowa - koordynator ogólnopolskiej sieci "Miasta dla rowerów")
5. Standardy techniczne dla nowo powstających ścieżek rowerowych w Częstochowie (wzorowane na standardach opracowanych przez Politechnikę Gdańską)
6. Mała architektura w III Alei - stojaki na rowery
7. Przebieg projektowanej trasy Szlaku Staropolskiego (drogi ekspresowej wschód-zachód) przez miasto i region (ze szczególnym okolic Jury)

Ososby zainteresowane tematem i chętne do współpracy proszę o kontakt meilowy na: lukasz@porozumienie.ids.czest.pl


Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Łukasz MężczyznaStatus: Offline
Dni: 5144 (96%)
Postów: 27
Wiek: 31

Częstochowa - Zawodzie

Post Pon 20 Lut 06, 4:26:38     Relacja ze spotkania zespołu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No i stało się.

W czwartek, 16 lutego, odbylo się posiedzenie zespołu doradczo-konsultacyjnego ds. komunikacji rowerowej w Miejskim Zarządzie Dróg w Częstochowie. Stronę społeczną reprezentowaliśmy: ja i Konrad od Masy Krytycznej. Ze "strony urzędniczej" w spotkaniu wzięli udział: dyrektor MZD p. Kazimierz Augustyn i jego zastępca p. Jerzy Kocyga oraz p. Marek Lewandowski i p. Andzrzej Kuliś z Wydziału Inżynierii Ruchu Drogowego MZD.

Spotkanie przebiegało raczej spokojnie. Obgadaliśmy wszystkie tematy, które chcieliśmy poruszyć. Oto rezultaty:

1. Organizacja ruchu rowerów na powstającym właśnie wiadukcie nad torami kolejowymi na ul. Jagiellońskiej.
Ustaliliśmy, że na nowym wiadukcie zostaną wydzielone osobne ścieżki dla rowerów (o nawierzchni wykonanej z barwionego asfaltu) po obu stronach jezdni.

2. Promenada - poprawa bezpieczeństwa ruchu na ścieżce rowerowej wzdłuż deptaku (obszreniejszy artykuł na ten temat znajdziecie poniżej w niusach). Chodzi przede wszystkim o oznakowanie przejść i ustawienie przed nimi szykan dla pieszych.
W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie robocze przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i Wydziału Ochrony Środowiska (który jest administratorem ścieżki na Promenadzie), na którym zostanie przedstawiona nasza propozycja oznakowania przejść dla pieszych pasami i ustawieniu przed nimi szykan. Jak zwykle w takich sytuacjach wysuwa się argumenty o tym "że przecież brakuje pieniędzy".. Ale bądźmy dobrej myśli. O wynikach tej rozmowy poinformujemy was, jak tylko sami się o nich dowiemy.

3. Program rozbudowy sieci dróg rowerowych dla Czestochowy i okolic i towarzyszący mu cykl konsultacji społecznych w środowisku częstochowskich rowerzystów.
Przetarg na opracowanie wspomnianego Programu zostanie rozpisany przez Urząd Miasta jeszcze w tym roku. Program, na podstawie wcześniej opracowanej Koncepcji przestrzennej, wyznaczy harmonogram realizacji prac budowlanych, według którego będą powstawać w ciągu najbliższych kilku lat w Częstochowie nowe ścieżki rowerowe. Program będzie zawierać również wstępne kosztyrysy wszystkich planowanych inwestycji.
Natomiast o tym GDZIE budować nowe ścieżki mówi Koncepcja przestrzenna, która jest już prawie gotowa i wkrótce będziecie mogli ją znaleźć na naszej stronce i na stronie Miejskiego Zarządu Dróg. Wasze opinie i komentarze na jej temat przekażemy projektantom.
A już w kwietniu, w ramach naszej akcji "Częstochowska Wiosna Rowerów", rusza cykl otwartych warsztatów dla wszystkich zainteresowanych rozwojem ruchu rowerow w Częstochowie. Gościem pierwszego spotkania, które odbędzie się 8 kwietnia, będzie Marcin Hyła - prowadzący porgram "Niezła Jazda" w TVP3, koordynator ogolnopolskiej sieci "Miasta dla rowerów".
Dokładne info już wkrótce


4. Szkolenie dla urzędników oraz zainteresowanych architektów i
urbanistów poświęcone projektowaniu infrastruktury miejskiej przyjaznej dla rowerów.
Odbędzie się 7 kwietnia. Weźmie w nim udział ok. 30 osób - wydelegowanych urzędników m.in. z Miejskiego Zarządu Dróg, Wydz. Inwestycji, Wydz. Planowania Przestrzennego, Wydz. Ochrony Środowiska i Wydz. Administarcji Architektoniczno-Budowlanej Urzędu Miasta oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i zainteresowani projektanci ścieżek rowerowych z Częstochowy. Szkolenie potrwa ok. 8 godzin. W tym czasie jego uczestnicy wysłuchają wykładów nt. efektywnych metod projketowania i zarządzania infrastrukturą rowerową, a także wezmą udział w warsztatach - analizując problemy komunikacyjne rowerzystów na podkładach geodezyjnych prezentujących "krytyczne punkty" Częstochowy i szukając dla nich najlepszych możliwych rozwiazań . Prelekcje i warsztaty poprowadzą Marcin Hyła, dr Tadeusz Kopta (Politechnika Krakowska) oraz Roger Jackowski z Gdańskiej Kampanii Rowerowej.

5. Standardy techniczne dla nowo powstających ścieżek rowerowych w Częstochowie (wzorowane na standardach opracowanych przez Politechnikę Gdańską).
Przekazaliśmy urzędnikom odpowiednie materiały. Będziemy się starać, by stały się one obowiązujacym dla projektantów standardem przy tworzeniu nowych ścieżek rowerowych w Częstochowie.

6. Mała architektura w III Alei - stojaki na rowery
Uzyskaliśmy obietnicę, że w ramach przebudowy III Alei zostaną zainstalowane na chodnikach stojaki na rowery - w formie ozdobnych słupków (funkcjonalnych, bo zajmujących mało miejsca i bezpiecznych, bo umożliwiających przypięcie do ramy roweru, a do tego eleganckich Very Happy ) Stojaki zostaną ustawione na chodnikach po obu stronach ulicy.

7. Kiedy z częstochowskich ścieżek zniknie śnieg?
Niestety, nie prędko. Drogowcy ledwo radzą sobie z odśnieżaniem głównych ulic i pozbywaniem się zwałów zalegającego na nich śniegu. Urząd Miasta nie ma sił i środków, by w tej sytuacji zadbać również o ścieżki rowerowe. Pan Jerzy Kocyga, zastępca dyrektora MZD, zaproponował zatem żebyśmy sami się zebrali i urządzili akcję odśnieżania ścieżek w "czynie społecznym", w ramach przygotowania kondycyjnego przed sezonem. My jednak zupełnie poważnie postulowaliśmy by, gdy zaczną się roztopy, usunąć (raz a dobrze) resztki zalegającego śniegu ze ścieżek. Będziemy im o tym jeszcze przypominać Very Happy

To chyba już wszystko. Chwilowo nie działa strona Porozumienia (porblemy z serwerem), ale mamy nadzieję, że już wkrótce ożyje. Zapraszam do odwiedzin.

pozdrawiam,
Łukasz


Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Reklama
szczepan MężczyznaStatus: Offline
Dni: 5272 (99%)
Postów: 3235
Wiek: 32

czwa / krk / wrocLove

Post Pon 20 Lut 06, 20:19:34     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Łukasz napisał:
Ustaliliśmy, że na nowym wiadukcie zostaną wydzielone osobne ścieżki dla rowerów (o nawierzchni wykonanej z barwionego asfaltu) po obu stronach jezdni.


No jestem ciekaw jak to będzie już po oddaniu wiaduktu do użytku, bo jeśli przy projektowaniu nie uwzględniono scieżki dla rowerów to nie nie wiem jak uda Im się tam ją teraz wydzielić, no chyba, że wiadukt jest na tyle szeroki, że zabranie kilku metrów nie wpłynie na ruch samochodów.
Mimo wszystko bądźmy dobrej myśli i trzymajmy kciuki za takie rozwiązani o jakim napisał Łukasz


© Copyright by Szczepan ® All Rights Reserved


Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Ścieżki rowerowe w Częstochowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy