wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[pedały] - Pedały SPD Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lisu



Status: Offline
Dni: 7023 (99%)
Postów: 144
Wiek: 36

Czestochowa-Zawodzie

Post Wto 24 Lut 09, 16:53:50     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A po co czekać ąz stopnieje śnieg.Teraz bedzie łatwiej bo jak się wyłożysz to przynajmniej na śnieg.Precz z zimą!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
lukaszenko Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6261 (88%)
Postów: 15
Wiek: 35

Częstochowa - Północ

Post Sro 25 Lut 09, 2:03:44     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Marcin napisał:
Dziś stałem się szczęśliwym (mam nadzieje) posiadaczem bucików Shimano M086

Mam pytanie. Jaki rozmiar buta brałeś? Konkretnie chodzi mi o to czy brałeś o jeden numer większe niż normalnie nosisz?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Reklama
Marcin Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6911 (98%)
Postów: 831
Wiek: 33

Cz-wa centrum

Post Sro 25 Lut 09, 14:57:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

no właśnie wszyscy mówili że shimano trzeba brać o jeden rozmiar większe. Ja zazwyczaj nosze 43 a shimano mam 42 i są dobre, nie za luźne nie za ciasne. Najlepiej iść i przymierzyć. U Rafała na Garibaldiego są rozmiary chyba od 41 do 45. Nie wiem czy będą jeszcze 42. Na okólnej tak samo ale 42 nie ma. W obu sklepach są dostępne M076 w rozmiarach od 41-45 na pewno nie wiem jak z 46
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
vegu Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5923 (84%)
Postów: 18

cze-wa/ 1000-lecie

Post Czw 26 Lut 09, 19:54:32     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Marcin napisał:

Pozostałe wrażenia z prób na klatce są takie, że o ile z wypinaniem nie mam problemów tak mam drobne problemy z trafieniem blokiem w pedał. Ale myślę że to przyjdzie z czasem.


Lepiej mieć problemy z trafieniem jak z za poznym wypięciem uwierz mi Wink
ale kilka wyjazdów i to minie .. i też słyszałem o butach shimano
,że mierzy sie rozmiar mniejszy ale to tylko sluchy. U mnie rozmiar buta to 44 i wybrałem DIADORA Ergo Carbon MTB tu nie było problemy nr 44 pasował idealnie i pasuje do dziśSmile
czyli to chyba tylko shimano robi takiego psikusa
do tego używam PD-M520 ale kurcze fix.. jeden już dziwnie czasem chrząknie, stuknie
oczywiście kiedy mocniej na niego docisne w trakcie jazdy bo tak to cichutko:) to chyba właśnie ich wada bo nie tylko ja zostałem z tym problemem, a i obuwie zakupiłem w Chorzowie ul.Gałeczki 40 o(odbierałem oczywiście osobiście)
Sklep rowerowy TWOMARK http://www.twomark.pl i ich konto allegro niestety kawałek jest ale aj tam było w czym wybierać miałem okazję trzymać bucik shimano wart 550zł kurce modelu nie pamiętam czyli parka za 1100 Shocked więc można było tylko popatrzeć Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6241 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Nie 03 Maj 09, 13:26:31     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Reaktywuje temat !

Kompletnie nie znam się na technice SPD i prosiłbym by ktoś kumaty (a widze ze wielu z was zna sie na rzeczy) napisał po krótce coś na temat "SPD dla początkujących "

chodzi mi o :

-koszty od początku do końca
- czym się sugerować w pedałach a czym w butach
- zasadność posiadania takiego systemu

Pedały maja być do roweru Kross A6 a jeżdże mniej więcej po równo asfalt i bezdroża i przede wszystkim w okresie maj - październik

Z góry podziękował


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Nie 03 Maj 09, 17:40:33     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja na swoje pierwsze SPD wydałem blisko 450zł (komplet buty + pedały).
Jeśli chodzi o pedały polecam PD-M540, trochę droższe od 520, ale są na lepszym łożysku, co za tym idzie niby bardziej żywotne. Koszt pedałków 135zł lub 90zł. Najważniejszy w ogóle w przypadku pierwszych kroków z tym jest kąt wypięcia. Na początku im on mniejszy tym lepiej dla Ciebie, bo się szybciej wypniesz. Oba pedałki mają jego pełną regulację, więc tutaj nie ma z tym problemu.
Buty no to musisz już sobie wybrać takie jakie będą Ci się podobać i najlepiej będzie w nich leżeć noga. Ogólnie ceny butów tak na początek są w granicach 250-400zł. Ja mam SH-M086. Są bardzo wygodne i fajnie wyglądają. Sztywna podeszwa, więc nadają się do chodzenia teoretycznie po każdym terenie, chociaż na jakieś skałki średnio polecam... Mają też dużą zaletę w postaci klamry, zamiast jednego rzepu. Jak dla mnie klamerka lepsza, niż rzep, tym bardziej, że rzepy po dłuższym czasie użytkowania mają tendencje zrywania się.
Jedyny mankament tych butów jest taki, że w chłodne dni wiaterek śmiga wewnątrz buta, aż stopa drętwieje Very Happy Chociaż z drugiej strony to but letni jest, ale można sobie z tym poradzić stosując windstoppera na buta Wink

Zasadność..? Kupisz to się przekonasz, tylko nie przejmuj się trudnymi początkami, o ile takowe byś miał Cool
Powrót do góry
magnum Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6379 (90%)
Postów: 646
Wiek: 46

1/2night

Post Nie 03 Maj 09, 17:44:22     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

zapomniałeś dodać, że czy użyjesz 520 czy 540 czy innych pedałów shitmano, nic nie da ci kręcenie śrubą regulacyjną odpowiadającą za wypinanie się buta, możesz kręcić w lewo i w prawo, a siła z jaką musisz wyrwać buta z pedałka jest prawie taka sama.ot taka przypadłość shitmano


"Dla reguły mówiącej, że nie ma reguł bez wyjątków, wyjątek stanowi jedynie reguła mówiąca, że nie ma reguł bez wyjątków, ponieważ od tej reguły nie ma wyjątków"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Nie 03 Maj 09, 20:39:59     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmmm, może i siła do wypięcia potrzebna jest taka sama, ale zbyt duża to ona też nie jest, więc ja nie widzę problemu. Jako, że dopiero do tego sezonu jeżdżę w SPD, te pedały są dla mnie idealne, niezależnie jakie jest Twoje zdanie na ich temat. Dla everest'a pewnie też, to będzie najlepsze rozwiązanie jako, że dopiero będzie zaczynał z tym przygodę.

Aha i wiem co na pewno zapomniałem, dodać o czym Marcin pisał wcześniej... Jak się chodzi to jednak słychać uderzenie bloku o podłoże Wink Chodząc po "idealnie" równych powierzchniach rzeczywiście nie słychać, ale wystarczy przejść się ulicą i na każdej "nierówności" słychać charakterystyczny stukot.
Powrót do góry
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5886 (83%)
Postów: 732


Post Nie 03 Maj 09, 20:44:13     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fludi napisał:
kąt wypięcia. Na początku im on mniejszy tym lepiej dla Ciebie, bo się szybciej wypniesz. Oba pedałki mają jego pełną regulację, więc tutaj nie ma z tym problemu.

kąta nie da się regulować. nie w shitmano. w Time i CB chyba też można zamienić bloki prawy-lewy i tyle. dwa kąty. w SPD i jego klonach można regulować twardość wypięcia i to o to chyba Ci chodziło.
nie lubię SPD to na początek. oczywiście ma zalety. regulacja sprężyny ( w moich VP działała a bloki pasowały od Shimano ), trwałość ( pomijając wynalazki typu Xpedo/Exustar bo to różnie bywa ).
ale nie lubię i już Mad
Time na początek może być trochę straszny. duży kąt wypięcia, mocna spreżyna robią swoje.
cranki działają lżej, są lżejsze, ładniejsze, niepodatne na zabrudzenia ale też droższe i ponoć mniej trwałe. kumpel który przesiadł się z 540 na Looki 4x4 jest zachwycony choć te Looki to ma używane dość mocno zjechane.
decyzja należy do Ciebie. ale kup lepiej dobre buty a pedałka to jak już kasy starczy. na początek chyba jednak SPD. tanie a może Ci podpasują.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Sikor Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5589 (79%)
Postów: 128
Wiek: 48

Częstochowa - Lisiniec

Post Nie 03 Maj 09, 21:25:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja mam najtańsze shimano (chyba 520 - nie pamiętam) i ważę ok 100kg. Po jakimś czasie (jakieś 1000km) zaczęło coś stukać i pukać i nie mogłem zlokalizować co, dopóki w jakimś wąŧku nie doczytałem że mogą to być luzy na pedałach. Rozebrałem jeden wyczyściłem, dokręciłem łożyska. Drugiego już nie rozbierałem - tylko dokręciłem. Przejechałem już pod 1500km i cisza i spokój. Taka uwaga, że do rokręcenia są potrzebne specjalne plastikowe klucze - ja sobie poradziłem imadłem po osadzeniu pedała w drewienkach.

Pozwalam sobie dorzucić tutaj swoje 3 grosze bo z tego co słyszałem problem jest to dość powszechny a niektórym dość trudno jest zlokalizować przyczynę delikatnych stuków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6241 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Wto 05 Maj 09, 11:52:08     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A jak sie ma sprawa z rodzajem butów bo przeglądajac różne materiały widziałem tez buty rekreacyjne np. Takie shimano mt-32

Czy są duze różnice w jeździe w butach sportowych a rekreacyjnych ?


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5958 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Wto 05 Maj 09, 12:06:48     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

everest napisał:
Czy są duze różnice w jeździe w butach sportowych a rekreacyjnych ?

Na pewno twardość podeszwy będzie większa w butach sportowych, bo o to chodzi, aby jak najwięcej siły było przeniesione w napęd. Zaś w butach rekreacyjnych podeszwa bardziej będzie umożliwiała chodzenie, więc blok będzie bardziej schowany. Np. w MT-31 chodzi się całkiem dobrze.

Wyższe modele sportowe są również lżejsze i przewiewniejsze.

Sikor napisał:
Ja mam najtańsze shimano (chyba 520 - nie pamiętam) [...] Po jakimś czasie (jakieś 1000km) zaczęło coś stukać i pukać [...] Rozebrałem jeden wyczyściłem, dokręciłem łożyska. Drugiego już nie rozbierałem - tylko dokręciłem. Przejechałem już pod 1500km i cisza i spokój. Taka uwaga, że do rokręcenia są potrzebne specjalne plastikowe klucze - ja sobie poradziłem imadłem po osadzeniu pedała w drewienkach.

Wspomniany "klucz" to TL-PD40, dostępny za 7 zł (ja kupowałem przy okazji będąc w rowerowym w Bełchatowie). Wygląda on tak:



"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6241 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Wto 05 Maj 09, 16:07:15     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

i teraz ostatnie pytanie Smile

uwaga!

Czy sztywne sportowe buty spd tak bardzo poprawiaja szybkosci które osiagamy ? spotkałem sie z 2 skrajnymi opiniami
1. amator czy to profesjonalista odrazu zauwazą róznice, jedzie sie szybciej i lzej z spd
2. amatorzy raczej nie odczuja róznicy bo widac ja dopiero przy wyzszym stopniu wytrenowania organizmu


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5886 (83%)
Postów: 732


Post Wto 05 Maj 09, 18:41:05     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

everest napisał:
Czy są duze różnice w jeździe w butach sportowych a rekreacyjnych ?


everest napisał:
Czy sztywne sportowe buty spd tak bardzo poprawiaja szybkosci które osiagamy

nie pamiętam dokładnie dawno temu zmienialem buty z turystycznych AXE na sportowe SiDi. dzięki sztywnej podeszwie stopa mniej się męczy. lepszy jest transfer energii-lepiej się "strzela" pod górki itp. do tego dużo miejsza waga dzięki której łatwiej przyspieszać i utrzymać prędkość.
też sporo większa stabilność. dużo lepiej czuć pod sobą pedały. pomimo że w czasie przesiadki używałem pedałów Time więc oferujących b. dobre podparcie to różnica była odczuwałna.
ale też sporo więcej Smile
klamra zamiast sznurówek więc nic się nie luzuje. but można dopasować jak się chce. nic się w łańcuch nie wkręca ( w AXE sznurowadła były jakieś takie że czasem się rozwiązywały ).
praktycznie brak wyściółki. SiDi początkowo były bardzo malo wygodne. po czasie się przyzwyczaiłem może to buty się dopasowały. brak wyściółki to też plusy-buty po zamoczeniu nie zyskują na wadze Smile
wkręcane kołki które ulatwiają podchodzenie w grząskim terenie.
tak więc różnic troche jest.
pamiętaj że sportowe buty to jednak sprzęt trochę mało uniwersalny. do chodzenia po pełnej kamieni Jurze nie polecam Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Wto 05 Maj 09, 20:59:47     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

everest napisał:
Czy sztywne sportowe buty spd tak bardzo poprawiaja szybkosci które osiagamy ?

Same buty nigdy Ci szybkości nie poprawią... Co najwyżej dzięki temu, że jesteś wpięty masz równomiernie siłę nacisku na oba pedały rozłożoną. I ogólnie lepiej się tempo trzyma. To zależy też jeszcze od tego jak blok na bucie umieścisz, czy bliżej palców czy śródstopia.
Na pewno zaraz po pierwszej przejażdżce nie poczujesz, lepszego startu czy że szybciej jeździsz.
Ja na Twoim miejscu nie brałbym butów uni.
Powrót do góry
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6241 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Wto 05 Maj 09, 23:58:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

uni czyli unisex ?? czy uni to jakis nie znany mi skrót Smile


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Sro 06 Maj 09, 7:53:45     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Uniwersalnych Wink
Weź sobie kup typowe pod MTB.
Powrót do góry
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6241 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Sro 06 Maj 09, 8:23:18     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Obiecuje, kupie sportowe:P

tylko drogi ten biznes....


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Sro 06 Maj 09, 8:24:57     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Taki sport Laughing Ja tam nie żałuję kasy wyłożonej na SPD.
Powrót do góry
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6241 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Sro 06 Maj 09, 9:31:16     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

czyli reasumujac:
-buty sportowe im sztywniejsze tym lepsze
-pedały najlepiej 540 bo sa trwalsze i mniej luzujace
-szału nie ma ale rosnie komfort krecenia na rowerku

Wiesz moze czy do 540 dostane te podkładki które z spd niby pseudoplatforme robia ? bo moze sie zdarzyc ze nie zawsze bede mogl w buciki kolarskie wskoczyc:]


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Marcin Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6911 (98%)
Postów: 831
Wiek: 33

Cz-wa centrum

Post Sro 06 Maj 09, 10:15:16     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Do każdych dostaniesz bo to wygląda tak że masz platformę z plastikowym blokiem więc wepniesz w większość pedałów. Widziałem kiedyś we Wrocku za 12 zł komplet. Plastikowe i dość tandetne ale na jakiś czas wystarczają.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Sikor Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5589 (79%)
Postów: 128
Wiek: 48

Częstochowa - Lisiniec

Post Sro 06 Maj 09, 13:20:31     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja też kupiłem te platformy. Po pierwszym demontażu, w którym praktycznie pourywałem a raczej pościnałem plastikowe zaczepy już ich więcej nie założyłem. Fakt, teraz już wiem, że bez pożądnego narzędzia np śrubokręt, którym mogę podważyć zatrzaski w pedałach ani rusz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Sro 06 Maj 09, 14:24:51     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja tam po 2 miesiącach już tak przywykłem, że nie mógłbym jeździć na zwykłych padałkach... Tak samo mam, że dziwnie się czuje jak nie jeżdżę w spodenkach kolarskich, a jeszcze gorzej jak mam trzymać kierownice gołymi rękami Very Happy
A odnośnie tych platform, nie wiem jaki jest blok w nich, ale jeśli da się go wymienić to spokojnie można dokupić ten shimanowski od butów i zastąpić ten kawałek z tworzywa sztucznego (nie ma czegoś takiego jak plastik...).
Powrót do góry
Marcin Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6911 (98%)
Postów: 831
Wiek: 33

Cz-wa centrum

Post Sro 06 Maj 09, 14:31:16     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fludi napisał:
To zależy też jeszcze od tego jak blok na bucie umieścisz, czy bliżej palców czy śródstopia.

Mógłbyś rozwinąć ? Słyszałem o tym ale nie wiem jakie to ma znaczenie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5886 (83%)
Postów: 732


Post Sro 06 Maj 09, 18:02:09     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fludi napisał:
Ja tam po 2 miesiącach już tak przywykłem, że nie mógłbym jeździć na zwykłych padałkach...

po kilku latach w zatrzaskach to wręcz niebezpieczne jedzić nie będąc wpiętym.

Marcin napisał:
Mógłbyś rozwinąć ? Słyszałem o tym ale nie wiem jakie to ma znaczenie.

tu sporo rzeczy się na to składa. geometria roweru i pozycja jaką na nim przyjmujemy, osobiste preferencje. jeżdżący z dużą kadencją przesuwają blok do przodu. jeżdżący bardziej siłowo robią odwrotnie. najlepiej chyba ustawić blok tak by stopa znajdowała się w pozycji jaka nam odpowiada. czyli jak przy jeździe na platformach gdy nic nas nie trzyma w taki nie inny sposób.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 4 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy