wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Hyde-Park

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Jeden mały gest dla przyrody.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pon 15 Kwi 19, 2:25:06     Jeden mały gest dla przyrody. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Niedzielne popołudnie, pełne słońca, kwitnące drzewa owocowe, a przy skałach żółte pierwiosnki i wilczomlecze. Tu jakiś ptaszek przeleci wesoło świergocząc, a tam motylek czy inna pszczółka przysiądzie na chwilę na kwiatku. Wiaterek ciągle jeszcze chłodzi, ale coraz wyżej wędrujące słońce nie pozostawia wątpliwości, że powoli wszystko zmierza w stronę lata. Wręcz sielankowo - powiedzieć by można. No, ale jednak nie do końca...

Średnio z co drugiego wypadu na Lipówki, Biakło czy w Sokole Góry wracam z przynajmniej jedną reklamówką pełną śmieci. Dzisiaj ogarnąłem ok. 50 metrów kwadratowych (tylko tyle!) pod Lipówkami. Syfu co niemiara. I to są śmieci, które nie pojawiły się z wczoraj na dzisiaj. Obrazek nr 1 przedstawia krzaczek, który przerósł przez szyjkę stłuczonej butelki. Krzaczka uwolniłem. Szkła wyzbierałem na tym małym kawałku ziemi, lecz zapewne pod ziemią leży drugie tyle i już tam zostanie... Natomiast drugi obrazek prezentuje "lansowanie się" byciem EKO. Wink Wystarczy wyzbierać trochę śmieci, zrobić fotkę, wrzucić na fejsa - wpadnie parę lajków. Albo nikomu nic nie mówić, wyzbierać śmieci i mieć satysfakcję tylko dla siebie. Profitu z tego nie będzie, prędzej ktoś palcem pokaże czy zaśmieje się w duchu. Oczywiście ameby nie ogarną idei, co zrozumiałe raczej, ale za to przyroda na pewno będzie nam wdzięczna. Smile



Będzie trzeci akapit, a co! Otóż informuję całkiem poważnie, że mój dozgonny szacunek - w tym pospolitym słowa znaczeniu - zaskarbi sobie wójt, burmistrz czy prezydent, który w swojej miejscowości jedną z ulic nazwie ulicą Plebsu polskiego. Zapunktuje tym niesamowicie. A i przysłowiową flaszkę mu postawię. A jakże! Szanując historię i kultywując świeckie tradycje, jak również wychodząc naprzeciw potrzebie równouprawnienia wszelkich odmienności, dewiacji mentalnych i patologii, taką oto propozycję władzom administracyjnym składam.

Szalom!


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Mr. Dry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6138 (87%)
Postów: 875
Wiek: 45

Częstochowa

Post Wto 16 Kwi 19, 0:10:13     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nic tylko pochwalić. Szkoda jednak, że trza robić takie "czelendże" by było czysto zamiast po prostu nie śmiecić. Ale masz rację - ameby nie zrozumiejo.


Nieważne gdzie jest pies pogrzebany, jeśli masz siłę kopać znajdziesz zwłoki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Reklama
Tomas_1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5034 (71%)
Postów: 442
Wiek: 41

Częstochowa - Błeszno Stare

Post Wto 16 Kwi 19, 8:24:56     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Nic dodać, nic ująć. Brawo dla Ciebie Sebiq, aż tak grubo nie działam ale jak jadę szlakiem, ścieżką i widzę coś i do tego kosz w pobliżu to bardzo często zgarnę to z ziemi do kubła.





Kontakt: 502 606 949
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pon 22 Kwi 19, 13:28:11     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chwalenie mnie nie jest mi potrzebne. Potrzebna jest realna pomoc dla przyrody. Jeśli nie w powyższy sposób, to chociaż konstruktywnie rozmawiając w najbliższym otoczeniu i tym trochę dalszym też. Jeśli ułamek procenta czytających takie wpisy zrobi coś dobrego dla przyrody - już będzie jakiś progres. Na więcej nie ma co liczyć. Człowiek to jednak najbardziej zawodne ogniwo w świecie przyrody.

Zauważam, że dla wielu osób jest to temat niewygodny, więc nie poruszany. Nie wnikam w szczegóły takiego stanu rzeczy. Oczywiście większość zawsze będzie miała wyjebkę na to, co najwyżej ktoś skomentuje wyrzucone śmieci na szlaku: "A tędy jakiś skur... przechodził", tak jak ktoś skomentował mój post: "Ulica Plebsu polskiego, hahaha, takiej zmiany potrzebujemy!".

Pamiętajmy, że samo nie śmiecenie nie jest niczym ekstra. To jest absolutna podstawa, to jest normalność, aczkolwiek nie powód do chwalenia się. Zresztą nie o chwalenie chodzi.

W najbliższym czasie będę chciał rozmawiać w tym temacie z kimś z gminy Olsztyn. Co z tego wyniknie - nie wiem. Nie jestem zbyt medialny, ale postaram się chociaż zwrócić uwagę gminy na ten problem.

Pogodnych Świąt!


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pon 02 Mar 20, 0:46:06     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ave!

W temacie śmieci niewiele się ruszyło. Może za wyjątkiem tych lżejszych, które przenosi wiatr. Na wstępie odnotuję skromnie, że od ub. roku zniosłem ok. 8 - 10 reklamówek śmieci z samych Lipówek i trafiły one do gminnych koszy na śmieci. Dzisiaj mało, bo niecałą reklamówkę, ale za to z potłuczonym szkłem, którego zalega bardzo dużo.

Z Urzędem Gminy Olsztyn kontaktowałem się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Spytałem czy gmina zbiera śmieci i kiedy to robi, czy są organizowane jakieś zbiórki, gdyż widzę, że problem ze śmieciami jest i się nawarstwia. Po tygodniu otrzymałem następującą odpowiedź:



W następnym mailu wskazałem miejsca najbardziej zaśmiecone na g. Lipówki. Poinformowałem też gminę, że zbierane przeze mnie śmieci trafiają do gminnych koszy przy ulicy Kühna.

Załączyłem klka zdjęć:




Odpowiedzi już żadnej nie dostałem. Reasumując, przyjmuję na słowo, że gmina istotnie śmieci zbiera, acz nie mam pojęcia jak często to robi. Nie miałbym też możliwości udowodnienia, że tak nie jest. W każdym razie, chyba strach pomyśleć co by było, gdyby gmina nie sprzątała?

Na koniec chcę podziękować osobom, także z naszego forum, a być może to przeczytają, które czynią podobnie i nie są obojętnymi na losy przyrody. Dziękuję i szanuję!

Obrazki z dzisiaj:




"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Mr. Dry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6138 (87%)
Postów: 875
Wiek: 45

Częstochowa

Post Pon 02 Mar 20, 20:17:35     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wczoraj spacerowałem z rodziną w okolicach Kokocówki. W tamtym lesie czyściej bo mało tam homo niby sapiętnych ale po wyjściu na pole w zagajniku brzozowym ktoś wywalił kilka wielkich worków. Stanowczo za małe kary są za takie rzeczy, powinno być przynajmniej 10 000 i najlepiej plakaty z ryjem w obrębie miejsca zamieszkania, wiem że przez RODO nie przejdzie ale pomarzyć można.


Nieważne gdzie jest pies pogrzebany, jeśli masz siłę kopać znajdziesz zwłoki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Czw 25 Lut 21, 21:40:51     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzień dobry!

Zauważyłem, że pewne śmieci z miejsc turystycznie uczęszczanych (czasami) znikają, choć może to trwać dosyć długo. Jednak dobre dusze, którym los przyrody i ogólny poziom estetyki krajobrazu nie jest obojętny, istnieją i działają. W zasadzie w to nie wątpiłem, ale utwierdzam się, że istnieją nadal. Chwała im wszystkim za to, bo pracę czynią wręcz syzyfową. Ale nie o tym...

Niekiedy, mimo naszych szczerych chęci, możemy się natknąć na coś takiego:



lub coś takiego:



Jak żyć, żeby nie zwariować? Co czynić w takich sytuacjach?

Na pierwsze pytanie, odpowiedź może nie być ani łatwa, ani uniwersalna. Natomiast w powyższych, zobrazowanych sytuacjach, rozwiązanie jest dosyć proste. Nie schylając się i nie brudząc robimy zdjęcia tego syfu. Choć i to też nie jest konieczne, ale lepiej zrobić. Wbijamy na stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa: http://mapy.geoportal.gov.pl/IMAPLITE/KMZBPUBLIC.HTML

Dodajemy nowe zgłoszenie (czerwony plus w lewym dolnym rogu); wybieramy rodzaj (tutaj: dzikie wysypiska śmieci, ale polecam zapoznać się z innymi opcjami), powiększamy mapę i wskazujemy na niej lokalizację, następnie uzupełniamy okienko opisem, datą / czasem występowania i możemy na końcu dodać zdjęcia. Do zgłoszenia nie potrzeba żadnych kont, żadnego logowania, żadnego podawania swoich danych. Policja ma obowiązek zweryfikować wszystkie zgłoszenia i nimi się zająć, bądź przekazać je dalej do odpowiednich służb, organów administracji, itp.

Jeśli wierzyć mapie, to kilka dzikich wysypisk zniknęło np. z okolicy Skrajnicy. Za jakiś czas będę wiedział samemu jak sprawnie to działa, bo do tej pory zgłosiłem takowe śmietniska dwa na Jurze i dwa na terenie miasta.

Myślę, że tyle może zrobić każdy. A każdy normalny człowiek powinien chociaż tyle zrobić.

Seb


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6904 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Sob 27 Mar 21, 13:28:01     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dzięki Sebiq! Kompletnie nie wiedziałem o takim systemie, na pewno będę korzystać Smile

Pozostaje kwestia na ile to jest skuteczne działanie, ale lepsze to niż nic.

Koniecznie daj znać, czy te wysypiska które zniknęły, mają pokrycie w rzeczywistości Smile


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Sro 31 Mar 21, 0:34:57     Gmina Poraj prawdziwy Zalew Atrakcji? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Sprawa wygląda następująco:

Do tej pory zgłosiłem 9 dzikich wysypisk śmieci. Pewnie byłoby więcej, ale specjalnie za tym nie chodzę i nie jeżdżę. W ostatnim jednak tygodniu mam chyba pecha, bo gdzie się nie ruszę, to muszę napatoczyć się na jakieś śmietnisko. Ale po kolei...

Jeden z obiektów, zgłoszonych 27 grudnia 2020 na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, otrzymał w początkach marca br. status "Potwierdzone (wyeliminowane)". Poniżej mapka - screen ze strony KMZB (duży obrazek po kliknięciu) - przedstawiająca lokalizację śmietniska w praktycznie najwyższym punkcie Choronia.



Dzisiaj miałem okazję tam przejeżdżać, więc zerknąłem co się zmieniło. Myślę, że dwa poniższe zestawienia tych samych miejsc wyjaśniają temat:





Tak właśnie to wygląda... W temacie "wyeliminowania" problemu nie zrobiono nic. NIC, ku***, NULL, Zero!
Czy tak to działa? Nie wiem, to na razie jedno miejsce. Będę śledził co wydarzy się w innych miejscach i wtedy wyciągnę wnioski. A na teraz mam do zgłoszenia cztery nowe miejsca, oraz to ponownie. Niestety.


Lukas napisał:
Koniecznie daj znać, czy te wysypiska które zniknęły, mają pokrycie w rzeczywistości


Jak widzisz, na razie nic nie zniknęło. Niestety nie zrobiłem zrzutu mapy z wysypiskami rzekomo usuniętymi w rejonie Skrajnicy. Na mapie już ich nie ma, a ja nie pamiętam dokładnej ich lokalizacji. A napisałem "rzekomo", ponieważ w ostatnią niedzielę znalazłem tam jedno. Można sprawdzić na mapie, jest z datą "2021-03-28 16:40".

I na koniec mapka z "perełkami" z dzisiaj.
Muszę zacząć jeździć w inne rejony, bo sobie zniszczę gałki oczne, albo mi korę wypali. :/




"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6904 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Sro 31 Mar 21, 8:05:26     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmm, efekt "WOW" już mi minął... smutne to i takie rzeczywiste Neutral

Nie zmienia to faktu, że zgłosiłem wysypisko, które w sumie widzę z okien, więc będę na bieżąco śledzić zmiany. Być może poza wyeliminowaniem śmietniska z mapy, zniknie ono w realnym świecie.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Sro 20 Paź 21, 20:42:24     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ave.

O dziwo, to co wrzuciłem dwa posty wcześniej, dotyczące śmietniska na górce w Choroniu, zostało uprzątnięte. Wjechał ciężki sprzęt i zgarnął. Wiadomo, zostały drobne odłamki szkła, plastiku... i już zostaną.

Innych tamtych miejsc nie sprawdzałem, bo albo letnia szata roślinna ku temu nie służy, albo po prostu nie mam na to ochoty, aby się nie rozczarowywać.

Konkretnie: zrobiłem około 30 zgłoszeń. Z tego część została wyeliminowana, np. w Masłońskiem, w Kamienicy Polskiej, w lesie pod Osinami, czy nad Konopką w Cz-wie. Niestety część została albo "niepotwierdzona" albo po pewnym czasie "wyelimowana", zaś faktycznie nie ruszone jest nic.

Jeden przykład na koniec. Rzecz dotyczy miejsca pod Sokolimi Górami, o współrzędnych: 50° 43′ 12.55″ N, 19° 16′ 3.25″ E --> link do GeoHack. W wielkim dole zalegają śmieci chyba od 10 lat, a może dłużej. Zgłosiłem to na omawianej tu Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa pod koniec grudnia ub. roku. Potwierdzono, przekazano dalej... itd. Po pół roku niby wyeliminowano problem. Miesiąc temu tam przejeżdżałem i - mówiąc językiem kolokwialnym - taki ch*** jak słonia nos! Zdjęcia zrobiłem i zgłosiłem ponownie. Tym razem bardzo szybko status zgłoszenia zmieniono na "niepotwierdzone". Bezczelność galopująca! Dzisiaj zrobiłem dwa zdjęcia: takie i takie, i zgłosiłem po raz trzeci. Poczekamy i ocenicie sami jak ten system działa.


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Wto 26 Paź 21, 23:58:01     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgłoszone 20 października, po raz trzeci już, wysypisko pod Sokolimi Górami, w niecały tydzień uzyskało status "niepotwierdzone". Screen z KMZB: https://i.imgur.com/AaQnix8.png (Skajnicę zgłosiłem po raz drugi).

Cóż... choć inne możliwości interwencji istnieją (pisma tradycyjne w UG, policji, nadleśnictwie, zarządzie PK, artykuły w gazetach, info mediach społecznościowych, itd.), to przyznaję, że nie mam siły i chęci na to. To chyba tyle.


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6904 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Sro 27 Paź 21, 8:08:25     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Tam powinno się zmienić statusy na:
- "zweryfikowano: niepotwierdzone"
- "nie zweryfikowano: niepotwierdzone"

bo samo "niepotwierdzone" można nadać nawet jak się tłustego i zahemoroidalnego dupska nie ruszyło z urzędniczego stołka, bo nawet wtedy to zawsze będzie prawdziwy i rzetelny status całej sprawy Neutral

#polskiChlew


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Hyde-Park Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy