wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Pstrykanie w napędzie
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gaber (usunięty)







Post Wto 19 Lip 11, 23:26:36     Pstrykanie w napędzie Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Witam.
Od ponad dwóch tygodni podczas jazdy (kręcenia) daje się we znaki pstrykanie wraz z drgnięciem wyczuwalne na pedałach po kilkukrotnym obrocie korbą (cyklicznie ok. 3-4razy). Hałas trudno zlokalizować gdyż rozchodzi się od korby po łańcuchu do piasty.
W tym roku wymieniane były zębatki tylnego napędu, korby, łańcuch, konusy, miesiąc temu wkład suportu , tydzień temu pedała ,a wczoraj serwisowałem tylny napęd w tym mechanizm zapadkowy. Korby po dokręcane, brak jakich kolwiek luzów
Po mimo serwisowania "usterka" wciąż pozostała nasilając się na większych prędkościach i podczas podjazdów.
W łańcuchu zamontowana jest zapinka która od początku nie sprawiała problemów więc co jest grane Question


Ostatnio zmieniony przez Gaber (usunięty) dnia Sro 20 Lip 11, 0:31:01, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Rooney Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4761 (68%)
Postów: 136
Wiek: 33

Częstochowa - Kawodrza Górna

Post Wto 19 Lip 11, 23:40:51     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A hak tylnej przerzutki jest dobrze dokręcony ?


Ponad wszystko nie ustalaj ograniczających reguł.

Merida Road Race 880, rocznik 2010

Blog o amatorskim kolarstwie szosowym w moim wydaniu.
rooney.bikestats.pl
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Reklama
fr33 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6986 (99%)
Postów: 933
Wiek: 42

Częstochowa

Post Sro 20 Lip 11, 0:33:43     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a nie przeskakuje bębenek w pieście?


Jurajski Klub Alfa Romeo
www.jkar.org
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Szympex Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4667 (66%)
Postów: 52
Wiek: 28

Jaskrów

Post Sro 20 Lip 11, 6:39:38     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Też miałem takie pstrykanie, wymieniłem napęd ale to też nie pomogło. Co się okazało... to nie napęd tylko nóżka było luźna.

Może poszukaj w innych miejscach, jakaś linka zahacza o coś lub ta wyżej wspomniana nóżka Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Gaber (usunięty)







Post Sro 20 Lip 11, 9:13:01     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hak dokręcony, nóżki nie posiadam ,linki na swoim miejscu tylko zawsze 3 obroty korbą i łańcuchowe pstryknięcie wraz z drgnięciem pod nogami nie zależnie od biegów.
Jeszcze wkład suportu i jego mocowanie daje do myślenia, wiec rower na odstawkę do serwisu.
Powrót do góry
Damian27 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4700 (67%)
Postów: 57
Wiek: 36

Częstochowa - Tysiąclecie

Post Sro 20 Lip 11, 9:49:22     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

a może kulki w łożysku, nie wiem czemu ale coś mi tak się skojarzyło.
Kiedyś stuki miałem w przednim kole i się okazało że jedna kulka z dnia na dzień robiła się kwadratowa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Sro 20 Lip 11, 10:52:14     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Obecnie też coś takiego mi doskwiera i od razu wiedziałem o co chodzi niestety połączenie gwintowe mufa suportu - wkład suportu Hollowtech II jedno i drugie aluminiowe więc liche jak cholera, a zwłaszcza gwinty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
szczepan Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6989 (99%)
Postów: 3236
Wiek: 37

cZwA/ ŁdZ / kRk / wrocLove

Post Sro 20 Lip 11, 10:55:44     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cóż, powodów emitowania dźwięków przez rower jest naprawdę wiele, wiem to z doświadczenia. Kiedyś mój poczciwy Kelly's zaczął wydawać dziwne dźwięki, wymieniłem sporo rzeczy, do roweru w miedzy czasie trafił nowy napęd, a Kelly's jak hałasował tak hałasował.
W końcu w akcie desperacji kupiłem nową ramę i złożyłem wszystko od podstaw. Jakiś czas miałem spokój, ale po pewnym czasie rower, tym razem Author znów zaczął wydawać dziwne dźwięki, rozłożyłem i poskładałem jeszcze raz, na wszystkie łączenia trafił smar i ... pomogło na kilka wyjazdów, znowu zaczęło hałasować. Rower trafił do serwisu, gdzie stwierdzili, że powinno być ok. ale hałas nie ustał. Przez jakiś czas był spokój, ale ostatnio znowu się zaczęło, znowu rozkręciłem wszystko, dokładnie wyczyściłem i złożyłem ponownie do kupy. Hałasował dalej. Wszystko skończyło się na reklamowaniu ramy, wygląda na to, że to była jej wina, oby bo nowy sprzęt jeździ póki co cicho.
Ogólnie źródło hałasu znaleźć niesamowicie ciężko, na pewno warto zwrócić uwagę na:
- pedały - najlepiej załóż inne i zobacz czy będzie cisza,
- sztycę i siodło - sprawdź, czy hałasuje zarówno jak pedałujesz wsparty o siodło i na stojąco,
- kierownica, stery - warto rozkręcić i przesmarować,
- napęd - warto sprawdzić kręcąc bez obciążenia, np, kręcąc jak rower jest w uchwycie, sprawdzisz, czy pracuje płynnie, bo piszesz, że czujesz "drgnięcie" podczas pedałowania.
Życzę powodzenia


© Copyright by Szczepan ® All Rights Reserved


Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Sro 20 Lip 11, 11:44:25     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja bym obstawiał łańcuch, a konkretnie jedno z ogniw, które może być zbyt ciasno zakute - niezbyt płynnie obraca się na sworzniu. Wyjaśniało by to cykanie co trzy obroty korbą - gdyby była to kwestia łożysk suportu trzaskało by co obrót. To samo kwestia innych elementów - trzaskało by cyklicznie przy każdym obrocie wraz z powtarzaniem się identycznego co obrót rozkładu naprężeń w rowerze. Trzy obroty mogą odpowiadać pełnemu przejściu danego ogniwa przez wszystkie odcinki napędu i "dawaniu sygnału" najprawdopodobniej na kasecie lub kółkach przerzutki gdzie ogniwo jest najbardziej "załamane". Jeśli to ogniwo trzeba w miejscu gdzie występuje wada powyginać łańcuch na boki rozpychając ogniwo.


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
mario66 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5037 (71%)
Postów: 151
Wiek: 57

Częstochowa , Raków

Post Sro 20 Lip 11, 18:19:20     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

U mnie przyczyną takiego pstrykania okazuje się uchwyt na sztycy trzymający siodlo . Rozkręcam smaruje delikatnie , składam i na dłuższy czas spokój . U kolegi przyczyną podobnych odgłosów była rama .Wymienił na gwarancji u Rafała . Takie odglosy potrafią zniszczyc radośc z jazdy . :/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Mateusz2191 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4638 (66%)
Postów: 17
Wiek: 32

Częstochowa / Poraj

Post Sro 20 Lip 11, 21:02:54     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja od siebie dodam, że też miałem kiedyś taki problem i winnym okazał się... zacisk tylnego koła, a dokładnie jego skrzywiona lekko oś Wink
Spróbuj przełożyć jakiś z innego roweru i zobacz czy to nie pomoże.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
endecja_czwa Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5293 (75%)
Postów: 373
Wiek: 46


Post Sro 20 Lip 11, 21:48:18     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mario66 napisał:
U mnie przyczyną takiego pstrykania okazuje się uchwyt na sztycy trzymający siodlo

Mam tak samo jak napisałeś ale po wyczyszczeniu z piachu i nasmarowaniu problem na jakiś czas znika. I zgadzam się z tym, że jest to wyjątkowo irytujące.


"Kapitalizm to nierówny podział dóbr, komunizm to równy podział nędzy"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
magnum Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6357 (90%)
Postów: 646
Wiek: 46

1/2night

Post Pią 22 Lip 11, 7:26:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja obstawiam ten sam defekt co Arek, jedno ogniwko w łańcuchu. Miałem taki problem i po sprawdzeniu łańcucha się skończył.


"Dla reguły mówiącej, że nie ma reguł bez wyjątków, wyjątek stanowi jedynie reguła mówiąca, że nie ma reguł bez wyjątków, ponieważ od tej reguły nie ma wyjątków"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Gaber (usunięty)







Post Sob 23 Lip 11, 9:43:55     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Uciążliwym pstrykaniem w napędzie okazało się łańcuchowe wadliwe ogniwo wg. arektacana i magnum a dokładnie zapinka łańcuchowa którą wymieniłem i problem znikł.
Podzięki wszystkim za usiłowanie pomocy w szczególności dwóm wymienionym Panom Bikerom.
Powrót do góry
Gość







Post Wto 29 Maj 12, 10:25:20     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem



Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Pią 03 Maj 13, 0:17:20, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Adamas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4372 (62%)
Postów: 38
Wiek: 55

Częstochowa-Raków

Post Wto 29 Maj 12, 18:44:03     Eksploatacja przerzutek , zębatek. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Paradoksalnie świadczy to o tym ,że wszystko jest ok.
Przyczyna wg. mnie jest prozaiczna.Teoretycznie można na średniej zębatce używać skrajnych przełożeń.W praktyce tak być nie powinno.Ja np. na średniej tarczy nie używam dwóch skrajnych przełożeń ze względów oczywistych. Laughing


Kocham góry , z wyboru pokochałem jurę.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6960 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Sro 30 Maj 12, 7:14:50     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Adamas to nie są ustawienia skrajne. Teoretycznie średnia zębatka powinna obsługiwać cały zakres tyłu ale takie cykanie moim zdaniem o niczym nie świadczy co najwyżej można pokusić się o bardziej precyzyjne ustawienie przerzutki i to raczej przedniej, przy nacisku na pedał możliwe że lekko ociera łańcuch.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy