wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[piasty] Centerlock czy 6 śrub ?
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Nie 04 Gru 11, 16:18:15     [piasty] Centerlock czy 6 śrub ? Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zmiana amortyzatora wymusiła na mnie zmianę także i przedniego hamulca.
W tej chwili jestem na etapie budowania przedniego koła i mam taką oto opcję

piasta XT FH 775 centerlock i do tego tarczę Shimano SM-RT62 160mm
koszt 71zł + 46zł waga 230g(z zamykaczem) + 149g
Stosunek ceny do wagi wypada bardzo korzystnie, ale rozwiązanie na 6 śrub jest bardziej popularne, zarówno wybór tarcz jak i piast jest o wiele większy, może ktoś ostatnio przesiadał się na tarcze i ma jakieś rozeznanie w tym temacie?
W tej chwili na tej piaście wychodzi mi kółko o wadze 710 gram (bez tarczy) za 235zł więc całkiem przyzwoicie, ciekaw jestem jak by to wyszło cenowo i wagowo z rozwiązaniem na 6 śrub ? czy są jakieś za i przeciw ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6905 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Nie 04 Gru 11, 19:07:40     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ProPhet napisał:
rozwiązanie na 6 śrub jest bardziej popularne, zarówno wybór tarcz jak i piast jest o wiele większy


Bo Centerlock to patent Shimano Wink Decydując się na Centerlock zamykasz się w światku Shimano. Zarówno z ich plusami jak i fochami, które czasami odstawiają. Choćby z tego powodu bym nie decydował się na Centerlock. Nie dałbym się podporządkować jednej firmie. Wybrałem sześć śrub i nie żałuję w żadnym wypadku.

Są jakieś przejściówki z Centerlock na sześć śrub, ale nie wierzę w wytrzymałość takiego rozwiązania. Na tarcze działają takie siły, że moim zdaniem, nie ma szans takie coś przetrwać na dłuższą metę.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Reklama
Piksel Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4670 (66%)
Postów: 263

Podjasnogórska

Post Nie 04 Gru 11, 19:39:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Używałem takiej przejściówki z 6 śrub na cl i o dziwo dawała radę, więc nie jesteś skazany na tarcze shimano.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Nie 04 Gru 11, 20:56:13     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Piksel napisał:
z 6 śrub na cl

chyba w drugą stronęSmile

Przeglądam trochę allegro i widzę że, wagowo wychodzi podobnie, ale cenowo już zdecydowanie na korzyść Shitmano, no i łożyska kulkowe są dla mnie plusem.
Czy cena tarczy jest proporcjonalna tylko do jej wagi ? czy może i skuteczność hamowania wzrasta?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Piksel Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4670 (66%)
Postów: 263

Podjasnogórska

Post Nie 04 Gru 11, 20:59:14     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Chodziło mi o to, że tarcza jest na 6 śrub z adapterem na cl do piasty shimano.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Pon 05 Gru 11, 16:48:35     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Lukas napisał:
Decydując się na Centerlock zamykasz się w światku Shimano.

nie tak do końca. piasty na CL robi Novatec, DT. kółka Fulcruma też mogą mieć piasty z tym mocowaniem.
wśród tarcz też jest pewien choć niewielki wybór ale na Avid już ma taką. też Formula. kiedyś były dostępne KCNC w tym standardzie.
napewno jest tego więcej ale nie interesuje się tematem-nie lubię shimano więc i ich pomysłów. wybrałem 6 śrub.

jeśli ProP kulki skręcane konusami są dla Ciebie plusem szukaj http://sporti.pl/product-pol-13313-Piasta-przod-Deore-XT-HBM-756-do-ham-tarcz-36-otw-czarna.html Smile
a jak ma się cena do skuteczności??
sam nie wiem. po zmianie seryjnej tarczy Hayesa ( 160mm i 116g wagi ) na Nano ( 79g. te nowsze są troche cięższe-ok 83g ) różnicy nie zauważyłem. jedynie hamulec zaczął troche terkotać.
takie Nano i podobne w moim przypadku ( jestem lekki-ok 63kg ) sprawdzały się bardzo dobrze. również w Beskidach czy Sudetach ( z tyłu 140mm!! ).
za to po wymianie klocków z seryjnych Formuli na Clarksa zauważyłem olbrzymią różnicę.
na jakie hamulce się zdecydowałeś??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Pon 05 Gru 11, 21:31:05     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ta piasta HBM-756 to straszny klocek a jednak waga jest tez dla mnie ważna. Co raz bardziej zaczynam sie utwierdzać w początkowej opcji czyli piasta XT na CL, tą wagę mają piasty na 6 śrub za kwotę dwa razy wyższą.
Jesli chodzi o hamulce to szukam czegoś do 300zł bez tarczy więc Jucy Five lub Jucy 3.5, do Hayes mam jakiś dziwny uraz, mam wrażenie, że to straszna tandeta, chyba przez Strokera monotwanego w Cube'ach Embarassed
Shimano Deore 2012, bo SLX jakoś mi nie leży, poza tym klocek Smile
Hamulce będę kupował pewnie koło lutego więc jest jescze czas, prawdopodobnie poszukam czegoś używanego z wyższej półki, no i w tej chwili tylko przód! gdyby nie amor pozostałbym przy VB.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6961 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Wto 06 Gru 11, 8:30:06     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myślę że jeśli chodzi o hample robienie tylko przodu to jest zły pomysł. Mój kumpel tak zrobił i klął potem strasznie.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
Mr. Dry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6138 (87%)
Postów: 875
Wiek: 45

Częstochowa

Post Wto 06 Gru 11, 9:00:07     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

http://www.t-bike.pl/p/pl/3603/hamulec+hydrauliczny+przod+shimano+deore+2012+br-m596-+bl-m596.html
Niedawno widziałem komplet deorek m596 za 359 ale nie mogę linka znaleźć. Na BS komplet p+t bez tarcz za 400 + koszty przesyłki. Za niedługo wyprzedaże więc może i nas w Czewie będzie coś taniej.
Jak już jesteśmy w temacie hampli to jakie wystarczą na okoliczną jurę? Brak u nas długich stromych zjazdów a dla dwóch, trzech wypadów w góry i niestartowania w maratonach kupowanie najwyższych modeli to według mnie przerost formy nad treścią.


Nieważne gdzie jest pies pogrzebany, jeśli masz siłę kopać znajdziesz zwłoki...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Wto 06 Gru 11, 12:52:50     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

outsider napisał:
Myślę że jeśli chodzi o hample robienie tylko przodu to jest zły pomysł. Mój kumpel tak zrobił i klął potem strasznie.

rama nie pozwala Embarassed
a tak poza tym to nigdy nie miałem problemu z tylnym VB Hamował zawsze i na wszytskim Smile co innego przód Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Wto 06 Gru 11, 22:34:30     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

http://allegro.pl/nowa-novatec-nt-d-041-czarna-xc-mtb-enduro-wys-0-i1972543670.html
http://allegro.pl/tarcza-hamulcowa-dartmoor-nano-6-czarna-i1967562522.html
troche drożej. troche lżej Smile

sam przez dwa lata jeździłem z tarczą z przodu V-ką z tyłu. większych zastrzeżeń nie mam. względy estetyczne, ergonomia. wiadomo dwie inne klamki.
różnice w działaniu mi nie przeszkadzały. nawet nie specjalnie rzucały się w palce. to pewnie zależy od konkretnego zestawienia przód-tył.
z resztą i tak od zawsze z przodu montowałem lepszy hamulec.

http://allegro.pl/hamulec-avid-juicy-seven-przod-160mm-40-i1956673660.html
te starsza Avidy jakoś bardziej mnie przekonują. nowe wydają mi się troche przekonstruowane.
ale ja się nie znam. nie interesują mnie tak pospolite konstrukcje Rolling Eyes
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Sob 10 Gru 11, 14:00:17     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kupiłem piastę XT na centerlock i mam dziwne wrażenie że jednak źle zrobiłem Smile
A co do hamulców to znalazłem same klamki xt za 135zł oraz xtr za 190zł a na allegro wisi zacisk XTR za 125zł, i coś mnie korci żeby to kupić, kurde chyba za bardzo kombinuję Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Nie 11 Gru 11, 13:45:44     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

http://www.ebay.pl/itm/Circus-Monkey-HDW-CNC-6-Bolt-Disc-MTB-Front-Hub-115g-32-Hole-Black-/270822720729?pt=Cycling_Parts_Accessories&hash=item3f0e4ac4d9
z tarczą KCNC wychodzi zestaw ok 190g w cenie ok 200pln. chyba nieźle Rolling Eyes
co do hamulców to jeśli lubisz kombinować-kombinuj Smile
lub szukaj bo troche znaleźć można:
http://allegro.pl/hamulec-avid-juicy-seven-przod-160mm-40-i1986041485.html
http://allegro.pl/formula-k-oro-18-przod-pm-bike-arena-i1955586887.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy