wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[Suport] Luz na misce
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
fasol Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5435 (77%)
Postów: 174


Post Wto 07 Lip 09, 20:10:10     [Suport] Luz na misce Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wymieniłem ostatnio suport na Accent BB-50 ( http://www.velo.pl/www/produkt/?m=1&pk=%&id=191 ) i zdziwiła mnie jedna rzecz. Gdy nałożyłem lewą miskę na suport wyczułem lekki luz pomiędzy nimi. Niby po skręceniu korba nie miała żadnych luzów, ale czasami podczas jazdy wydaje mi się, że coś jest luźne. Ale dziwi mnie to, że czuje to wtedy gdy jadę spokojnie, a gdy mam mocne tempo wszystko jest OK.

I teraz pytanie: Czy taki luz to normalność, czy może wada fabryczna?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
RoadRunner Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5446 (77%)
Postów: 39
Wiek: 37

Częstochowa

Post Pią 10 Lip 09, 19:58:34     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To są 3 opcje. Jedna to możliwe niedokręcenie suportu, zarówno miski lewej jak i prawej lub pojedynczo którejś ze stron. Opcja numer 2 to defekt fabryczny i należałoby suport oddać w ramach reklamacji. Opcja numer 3 - jeżeli posiadasz mufę suportową o długości 70mm, a nie 68mm to może występować luz i należy wymienić lewą miskę suportu na dłuższą, ponieważ bicie poprzeczne szybko może go zniszczyć. Innej opcji nie widzę ze względu na to, że jest to suport typu cartridge Wink .

W odpowiedzi na twoje pytanie to nie jest normalne zjawisko, a raczej wada fabryczna.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Reklama
Fludi (usunięty)







Post Pią 10 Lip 09, 20:28:51     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

RoadRunner napisał:
jeżeli posiadasz mufę suportową o długości 70mm, a nie 68mm to może występować luz i należy wymienić lewą miskę suportu na dłuższą

Ewentualnie można wstawić podkładkę dystansową.
Powrót do góry
RoadRunner Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5446 (77%)
Postów: 39
Wiek: 37

Częstochowa

Post Pią 10 Lip 09, 22:01:33     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fludi napisał:

Ewentualnie można wstawić podkładkę dystansową.


Podkładkę dystansową wstawia się w odwrotnym przypadku, gdy suport jest pod mufę 70mm, a mufa ma 68mm długości Wink .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Pią 10 Lip 09, 22:33:42     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No o to mi chodziło... Very Happy
Ale chyba nie spojrzeliśmy pod linka jaki to suport Wink I to jest suport cały wkręcany do środka, a nie 2 miski.
To chyba trzeba wkręcić tą część od korby na max'a ile się da, a tą drugą dokręcać tak, żeby suport sztywno wewnątrz siedział.
Powrót do góry
fasol Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5435 (77%)
Postów: 174


Post Pią 10 Lip 09, 22:41:06     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Miska dokręcająca nie ma kołnierza więc dokręca mocno suport. A że sam skręcałem więc wiem, że jest dobrze dokręcona. Zapytam w sklepie czy to kwalifikuje się na wada fabryczną. W sumie to sam do końca nie wiem czy jest luz na korbie czy go nie ma. Może jestem za bardzo wyczulony Wink

Czyli normalnie miska powinna nachodzić z lekkim wciskiem?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Pią 10 Lip 09, 22:49:30     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

---------- 22:47 10.07.2009 ----------

Chyba tak... Aż tak dobrze w tym temacie obeznany nie jestem...
A jak masz luz na korbie to może ją masz nie dokręconą albo ten kwadratowy wpust już nie do końca ma ten kształt i korba lata na wszystkie stron...

---------- 22:49 ----------

Wymianę suportu jak i kasety ze względu na brak klucza do tego, zostawiam serwisowi tuż po zakupie Very Happy Podobnie jak i centrowanie kółek...
Powrót do góry
fasol Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5435 (77%)
Postów: 174


Post Pią 10 Lip 09, 22:52:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze trochę stożka na kwadracie więc tam luzu nie ma. Gdy odkręcałem stary suport to był dokręcony teflonową miską i była ona pasowna. Więc chyba to ten luz jest przyczyną.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
RoadRunner Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5446 (77%)
Postów: 39
Wiek: 37

Częstochowa

Post Pią 10 Lip 09, 22:58:43     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

art1986 czy możesz przedstawić temat za pomocą fotografii? Nie jestem sobie w stanie uzmysłowić za bardzo tego co napisałeś Wink .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Pią 10 Lip 09, 23:18:23     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No teraz to ja też się troszkę pogubiłem...
I tak nawiasem, jak może być stożek na kwadracie? Chyba na początek przypomnij sobie figury i bryły Razz
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwadrat
http://pl.wikipedia.org/wiki/Sto%C5%BCek_(geometria)
Powrót do góry
RoadRunner Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5446 (77%)
Postów: 39
Wiek: 37

Częstochowa

Post Pią 10 Lip 09, 23:43:35     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W kwestii kwadratu, art1986 napisał może trochę nie jasno. Kwadrat pod ramię korby jest w każdej płaszczyźnie pochylony i to jest właśnie ten stożek. Ja jednak nie rozumiem dalszej części wypowiedzi art'a Wink .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
fasol Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5435 (77%)
Postów: 174


Post Sob 11 Lip 09, 8:16:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No to postram się napisać jaśniej. Kwadrat na który nachodzą lewe i prawe ramię korby nie ma równoległych ścianek. Są one pochylone względem siebie pod kątem w ten sposób, że pole przekroju tej bryły rośnie wraz z zbliżaniem się w kierunku ramy. Kwadrat w korbie jest zrobiony w analogiczny sposób. Dlatego nazywany jest stożkiem (działa na zasadzie połączeń stożkowych). Połączenie takie ma na celu kasowanie luzu powstającego w korbie (oś suportu najczęściej jest wykonana ze stali, a korba z aluminium). Ale gdy kwadrat na korbie rozbije się na tyle dużo, że już nie klinuje się się na kwadracie na suporcie wtedy korba ma luz i choćby nie wiem jak mocno dokręcić korbę nic już to nie da. Potocznie mówi się, że skończył się stożek na kwadracie.

Co do miski: prawa miska posiadająca kołnierz jest zamocowna na stałe z suportem. Wkręca się ten zestaw w ramę (lewy gwint) do momentu oparcia się kołnierza o ramę. Następnie z lewej strony dokręca się miską bez kołnierza (prawy gwint). Więc gdy miski są dobrze dokręcone nie ma luz wzdłużnego. Pozostaje tylko luz poprzeczny wynikający z problemu, który opisałem wyżej. Z tym, że nie jestem dokońca pewien czy z takiego powodu taki luz może powstać ponieważ prawa miska jest zamocowana na stałe więc jeśli suport miałby się poruszać poprzecznie wtedy ta miska musiała by się znacznie odkształcać.

Zdjęcia raczej nic nie pomogą bo poprostu wszystko wydaje się ok.

Najbardziej interesuje mnie to, czy w innych suportach lewa miska jest pasowna czy też ma nie duży luz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
STi Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6860 (97%)
Postów: 606
Wiek: 43


Post Sob 11 Lip 09, 9:22:35     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na 3 stare suporty które u mnie zalegają wszystkie mają (mniejszy lub większy) minimalny luz na misce. Zaznaczam iż jest to dosłownie minimalny luz, jednak nie jest to pasowanie ciasne. Jeździłem na tych suportach wcześniej (zanim zaczęły sobie "cykać") i żadnego luzu na korbach nie miałem. Wydaje mi się że jeśli odpowiednio mocno to skręcisz (tylko nie na chama) to powinno być w porządku.


"Jeżeli zamkniesz prawdę, pogrzebiesz ją głęboko, ona rozkwitnie, osiągnie potężną moc, która w momencie eksplozji zniszczy wszystko, co stanie na jej drodze."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
fasol Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5435 (77%)
Postów: 174


Post Sob 11 Lip 09, 10:02:40     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

U mnie też jest delikatny luz. Prawie nie wyczuwalny. Ale zdziwiło mnie to ponieważ stary suport był spasowny z miską (nie aż tak ciasno ale luzu nie dało się wyczuć) z tym że miska była z teflonu Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
RoadRunner Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5446 (77%)
Postów: 39
Wiek: 37

Częstochowa

Post Sob 11 Lip 09, 11:47:48     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To ja ujmę to obrazując 2 przypadki suportów, które montowałem u siebie.
Pierwszy przypadek to suport Ultegry. Miska lewa metalowa. Wchodzi na suport bez żadnego luzu, ponieważ na suporcie znajduje się odcinek twardej gumy minimalizujący jakiekolwiek luzy. Mając go w rękach trzeba użyć pewnej siły, aby zdjąć lewą miskę z suportu.
W drugim przypadku to suport klasy Alivio chyba. Miska lewa ma pasowanie luźne, jest wykonana z tworzywa i bez problemu można zdjąć miskę z suportu. Po dokręceniu z odpowiednią, ale nie przesadną siłą luz ten się kasuje. Moja miska nawet pękła w mufie i luzów nie stwierdzam.
art1986 jeżeli jadąc wyczuwasz luzy, a masz dokręcone miski to suport jest po prostu wadliwy no chyba, że o czymś jeszcze nie wiemy. Następna sprawa - suport typu cartridge prawą miskę ma stałą, ale to zawsze miska! Jest ona osadzana na stałe w fazie produkcji i gdybyś się uparł to są sposoby żeby ją zdjąć Wink . Luzy w twoim wypadku mogą występować między suportem a lewą miską i to dlatego, że występuje duże obciążenie wynikające z momentu obrotowego na wale suportu. Tak więc prawa miska nie ma szans utrzymać idealnie w osi całego suportu.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
fasol Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5435 (77%)
Postów: 174


Post Sob 11 Lip 09, 12:04:18     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Byłem właśnie w sklepie i to że jest taki minimalny luz to podobno normalne. Więc chyba po prostu mi się wydaje, że jest luz. A może to wina czegoś innego... Na szczęście nie jest to aż tak odczuwalne, a przy dużym obciążeniu nie czuję żadnego luzu. Jeśli nic nie będzie się pogarszało to odpuszczę sobie temat.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy