wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Z życia rowerzysty...

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
W kasku czy bez - byle z głową..
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6904 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Pon 11 Maj 09, 8:28:11     W kasku czy bez - byle z głową.. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Cytat:

Przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury projekt ustawy o dopuszczeniu pojazdów do ruchu przewiduje szereg zmian w ustawie zwanej „Prawem o ruchu drogowym". Zgodnie z nimi kierujący rowerem oraz osoba przewożona takim pojazdem będą zobowiązani:

1. używać w czasie jazdy kasku ochronnego odpowiadającego właściwym warunkom technicznym, o ile nie ukończyli 18 lat;
2. używać kamizelek odblaskowych odpowiadających właściwym warunkom technicznym podczas jazdy poza obszarem zabudowanym po poboczu lub jezdni.

(...)

Według niego jeżdżący w kaskach są bardziej narażeni na wypadek niż ci, którzy nie zabezpieczają swoich głów. Do takich wniosków doszedł, przeprowadzając prosty eksperyment. Zmierzył, podczas jazdy w kasku i bez niego, odległość, w jakiej mijają go samochody. Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że w przypadku jazdy w kasku auta mijały go średnio o 8,5 cm bliżej, niż gdy pedałował z gołą głową.

(...)

Nigdzie na świecie nie obowiązuje nakaz jazdy na rowerze w kamizelce odblaskowej przez całą dobę. W 2008 roku na Litwie był rozpatrywany taki wariant, skończyło się na obowiązku zakładania kamizelek po zmroku, poza terenem zabudowanym. Podobny przepis obowiązuje od 2008 roku we Francji. Tam regulacja weszła z pominięciem parlamentu, co wywołało falę krytyki, i nie jest przestrzegana! Polska zatem ciągle ma szansę na palmę pierwszeństwa w tym względzie.

(...)

Zjawisko to zdaniem Walkera można wytłumaczyć w ten sposób, iż kierowcy postrzegają „kaskowców" jako bardziej doświadczonych i przewidywalnych uczestników ruchu, natomiast do osób bez tego rekwizytu mają mniejsze zaufanie i omijają ich większym łukiem, zostawiając miejsce na ewentualne manewry. Podczas tego eksperymentu uczony został potrącony przez autobus i ciężarówkę, w obu przypadkach z kaskiem na głowie.

(...)
Holandia, gdzie jeździ się bez kasków, ale rowerem można dojechać bezpiecznie wszędzie, notuje największą liczbę przejechanych dziennie kilometrów w przeliczeniu na osobę (ok. 3 km), przy jednocześnie jednym z najniższych wskaźników zabitych rowerzystów. W Danii przypada nieco ponad 7 zabitych cyklistów na milion mieszkańców, przy ruchu rowerowym na poziomie 20% wszystkich podróży. Dla porównania w Polsce mamy 15,8 zabitych przy minimalnym ruchu rowerowym rzędu 1-2%. W obecnej postaci proponowane prawo ma małe szanse polepszyć tę statystkę, prędzej „zabije" ruch rowerowy.


Warto przeczytać całe 8 stron: http://rowery.onet.pl/2607,1556111,artykuly.html


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pon 11 Maj 09, 12:32:10     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

[ post został usunięty z bliżej nie sprecyzowanych powodów ]


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)


Ostatnio zmieniony przez Sebiq dnia Nie 25 Paź 09, 13:12:50, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Reklama
Marcin Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6889 (98%)
Postów: 831
Wiek: 33

Cz-wa centrum

Post Pon 11 Maj 09, 12:51:21     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W Czechach jest obowiązek jazdy w kasku do 18 roku życia i jakoś nikomu to nie przeszkadza. Tam po prostu tak jest i ludzie się do tego stosują. Tak jak jest obowiązek jazdy w kasku na motorowerach i motocyklach. Kamizelka to przesada ale kask nie jest głupim pomysłem ale to jest polska i u nas to po prostu nie przejdzie. Dlaczego jak jest obowiązek jazdy w pasach bezpieczeństwa to ludzie tego nie kwestionują mimo że przy prędkości powyżej 130 km pasy nie ratują życia a w niektórych przypadkach je wręcz odbierają. Wszystko zależy od mentalności. Nie jestem pewien ale chyba we Włoszech jest obowiązek jazdy w kamizelce przez nieletnich na motorowerach. Jak jechałem w nocy to było ich dość wielu w kamizelkach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Sebiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5936 (84%)
Postów: 690

Częstochowa - Ostatni Groszek

Post Pon 11 Maj 09, 13:24:15     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

[ post został usunięty z bliżej nie sprecyzowanych powodów ]


"Każdy, kto wykaże zdecydowaną inicjatywę,
może wyrwać się z kieratu codzienności."
Andrzej Zawada, himalaista (1928-2000)


Ostatnio zmieniony przez Sebiq dnia Nie 25 Paź 09, 13:13:09, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6904 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Pon 11 Maj 09, 22:35:45     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Wami.

Marcin --> kask tak, ale czy aż do 18stki? W zasadzie starczyłoby do ok. 14-15 roku życia jako obowiązkowe. Jeśli by tak to było to ludzie mieliby kaski tak czy siak, więc zapewne by z nich dalej korzystali. Później następuje "głupi wiek", pisanie na murach "CHWDP" itd, więc znów byłby to martwy przepis - utrudniałby życie ludziom jak i policjantom. Znam osoby, które wyjeżdżają dosłownie kilka razy w roku na rower i oni na pewno kasku by nie kupili - po prostu by przestali jeździć na rowerze, a nie o to chyba tutaj chodzi?

Nie możemy godzić się na takie odgórne nakazy. Chcemy być jak psy przywiązywane do budy? Jestem zdania, że lepiej psa oswoić, nauczyć spać w budzie i załatwiać się w odpowiednich miejscach niż raz na zawsze przywiązać do budy i mieć z nim święty spokój - a tak właśnie chce postąpić z nami nasza władza.

Ja również, tak jak Sebiq, obowiązkowe kamizelki uważam za poroniony pomysł. Mam taką gdzieś schowaną i czasami ją zabieram jak wiem, że czeka mnie odcinek po uciążliwej drodze w godzinach nocnych na dłuższych dystansach. Ostatnio miałem ją na sobie 2 lata temu jak wracałem spod Kielc tą droga na Janów. Różnica polega na tym, że założyłem ją świadomie, bo uważałem, że tak będzie dla mnie lepiej. Za to powrót przez Skrajnicę w kamizelce mi się absolutnie nie widzi - lampki i odblaski na ciuchach mi wystarczają do poczucia bezpieczeństwa i nie godzę się, aby jakiś urzędas mi wmawiał, że jest inaczej!

U nas sprawy rozwiązuje się poprzez dopisywanie nowych zakazów i nakazów zamiast wykorzystywać lub ulepszać to co już istnieje. Ewidentny tego przykład mamy na naszym Monte Cassino.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
jurczyk Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6388 (91%)
Postów: 1207

Częstochowa Śródmieście

Post Wto 12 Maj 09, 0:05:10     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Z kaskami będzie podobnie jak z kaskami narciarskimi, parę lat temu mało osób w nich jeżdziło a dziś kask to szpan !
Dobrą robotę zrobili tu snowbordziści !
Masa Krytyczna może spopularyzować używanie odpowiedniego stroju "na rower" a więc i jazdy w kasku. Na jesieni można zorganizować Masę Świecącą aby zachęcić do zakupu oświetlenia...Taka Masa jechała kiedyś w grudniu, było parę osób ale świeciły ostro...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Wto 12 Maj 09, 20:45:33     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Część pomysłu jest ok (odnośnie kasku), ale to wszystko i tak nijak będzie przestrzegane bo nasze polskie społeczeństwo jest nieświadome i chore umysłowo.
Kamizelka jest już niesamowicie spalonym pomysłem...
A jeśli chodzi o oświetlenie, to z tego co trochę rozumiem przepisy to chyba rowerzyści jako identyczni użytkownicy dróg jak kierowcy czy motocykliści powinni, też jeździć na światłach cały rok...
Powrót do góry
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6904 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Wto 12 Maj 09, 21:07:40     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

"społeczeństwo jest nieświadome i chore umysłowo." - jeśli jest chore to trzeba leczyć, a nie zamykać w przepisach i skazywać na coś.

Żeby ludzi do czegoś naprawdę przekonać to trzeba dać im jakieś powody do tego. Może to być nawet modny ostatnio "lans" i szpan - tak jak Jurczyk napisał. Masa jak najbardziej powinna się włączyć w pozytywną kampanię zakładania kasków. A rząd powinien dawać przykład jako pierwszy i edukować społeczeństwo, a nie stawiać pod murem, bo "wie lepiej".

Fludi, widocznie masz braki w prawie, bo rower nie posiada świateł mijania, w związku z tym nie trzeba jeździć cały rok na światłach, żeby było jasne Wink


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Sro 13 Maj 09, 19:08:38     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli by egzekwowanie jazdy w kasku miało wyglądać tak jak w Danii to ja popieram Very Happy :
http://www.joemonster.org/filmy/16005/Niesamowita_akcja_dunskiej_policji


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Jacek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6839 (97%)
Postów: 499

Poczesna

Post Sro 13 Maj 09, 21:14:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Kask jak najbardziej ale na zasadzie dobrowolności. Odnoszę wrażenie, że coraz więcej rodziców wraz z rowerem kupuje swoim pociechom kaski więc świadomość w społeczeństwie rośnie - chyba. Jeszcze żeby zamiast komunijnych kupowali "normalne" rowery byłoby OK!


Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Sro 13 Maj 09, 21:51:59     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

arektacana napisał:
Jeśli by egzekwowanie jazdy w kasku miało wyglądać tak jak w Danii to ja popieram Very Happy :
http://www.joemonster.org/filmy/16005/Niesamowita_akcja_dunskiej_policji


To chyba raczej bardzo dobra akcja promocyjna GIRO Wink
Powrót do góry
Galeria użytkownika
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Z życia rowerzysty... Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy