wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[Hamulce tarczowe] Jaką firmę i model wybrać
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mario666



Status: Offline
Dni: 5519 (78%)
Postów: 15


Post Nie 10 Maj 09, 21:17:32     [Hamulce tarczowe] Jaką firmę i model wybrać Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja sie zastanawiam nad XT modelem oczywiscie obecnym


Mario666
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6219 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Nie 10 Maj 09, 21:56:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Avid juicy 5 - to chyba najpopularniejsze tarczówki dobrej klasy

Ale niech wypowiedza sie Ci co sie znają i sami uzywaja Smile


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Reklama
Fludi (usunięty)







Post Nie 10 Maj 09, 22:01:01     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak tarczówki to tylko hydrauliczne, na linkę odpadają na wstępie.
Jeszcze jest kwestia jakie masz piasty? Z mocowaniem na gwint pod Shimano czy na wszystkie inne, tzn. na jakieś tam 6 otworków...
SLX tarcze, już nawet całkiem nieźle niby wypadają, a z innych dobrych to bodajże jest Hayes, czy jakoś tak to się nazywa.
Powrót do góry
mario666



Status: Offline
Dni: 5519 (78%)
Postów: 15


Post Pon 11 Maj 09, 0:06:08     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

piasty pod center locka


Mario666
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6961 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Pon 11 Maj 09, 7:12:04     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jesteś pewien że chcesz tarczówki? Poczytaj o problemach to nie tylko same zalety, jeśli już to sprawdzają się tylko te z wyższej półki.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6905 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Pon 11 Maj 09, 8:03:40     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Outsider --> jakie problemy? Masz na myśli hydrauliki czy mechaniczne także?


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Pon 11 Maj 09, 9:17:05     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

napewno te tarczówki są Ci potrzebne??
w temacie o obręczach pisałeś że jeździsz XC/maratony. do takiego zastosowania tarczówki są niepotrzebne Rolling Eyes
jest jakiś taki trend wszyscy chcą je mieć. też w to wszedlem. nie potrzebnie. wystarczyło bym sobie drugiego XTR-a kupił. zwłaszcza że z pancerzami Alligatora działa rewelacyjnie a koralików mam jeszcze akurat tyle ile potrzebuje do przednieg hamulca :/
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6961 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Pon 11 Maj 09, 9:36:54     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Rozmawiałem ze znajomymi którzy mają tarczówki i problemów wbrew pozorom jest sporo. O zaletach nie będę pisał bo są oczywiste. Wg. nich sporym problemem jest bicie tarczy (lekkie ale jednak) np po wymianie dętki, nie zawsze to się dzieje ale bywa i trzeba regulować (szczerze mówiąc nie wiem dokładnie o co im chodziło, może zmienia się rotacja koła bo przecież tarcza zamontowana jest na piaście), bardzo szybkie ścieranie się klocków hamulcowych w górach słabsze klocki nie wytrzymują jednego maratonu, ciężar, ciężka regulacja ze względu na niewielką odległość klocka od tarczy (ocieranie, piszczenie) . Generalnie nie byli zachwyceni chociaż to maratonowe wycinaki to jednak nie polecali specjalnie tego rozwiązania, ale też nie negowali. No i nikt na poważnie nie myśli o mechanikach mówimy tylko o hydraulicznych hamulcach.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
KsRydzyk Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6018 (85%)
Postów: 203
Wiek: 33

Energetyków

Post Pon 11 Maj 09, 13:40:53     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

osobiście, poczułem pozytywną różnice po przesiadce z v-ek, ale biorę tez pod uwagę że miałem je naprawdę lipne... obecne tarczówki, też nie są jakieś genialne (mph 3) ale mimo problemów które wymienił outsider, które niestety muszę potwierdzić, po zdjęciu kola, czasem trzeba delikatnie poprawić zacisk żeby nic nie ocierało itp. Ale uważam też jazdę na tarczówkach jako wielką zaletę, i obecnie nie mam zamiaru się przesiadać na V-ki, nawet jak bym miał taką możliwość Smile te wady da się przeboleć, nawet ich wagę, ale ja osobiście czuje się pewnie pod tarczami Smile


http://img177.imageshack.us/img177/4101/rydzolaz8.jpg
http://img54.imageshack.us/img54/8152/ksrydzykja2.jpg
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Pon 11 Maj 09, 15:25:37     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

KsRydzyk napisał:
pod tarczami

nad tarczami??
nieno tarcze są fajne ale sporo osób kupuje je niepotrzbnie Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
magnum Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6357 (90%)
Postów: 646
Wiek: 46

1/2night

Post Pon 11 Maj 09, 21:29:40     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

osobiście mogę polecić Avidy 7, łatwa regulacja i ustawianie, regulacja odchylenia klamki od kiery, w "dobrym" sklepie za "dobre" pieniądze. Laughing


"Dla reguły mówiącej, że nie ma reguł bez wyjątków, wyjątek stanowi jedynie reguła mówiąca, że nie ma reguł bez wyjątków, ponieważ od tej reguły nie ma wyjątków"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6905 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Pon 11 Maj 09, 22:06:50     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

outsider napisał:
bardzo szybkie ścieranie się klocków hamulcowych w górach słabsze klocki nie wytrzymują jednego maratonu, ciężar, ciężka regulacja ze względu na niewielką odległość klocka od tarczy (ocieranie, piszczenie) . Generalnie nie byli zachwyceni chociaż to maratonowe wycinaki to jednak nie polecali specjalnie tego rozwiązania, ale też nie negowali. No i nikt na poważnie nie myśli o mechanikach mówimy tylko o hydraulicznych hamulcach.


Z tym, że tarcze czasami trzeba ponownie regulować po zmianie koła to wiem i się zgadzam. To może być poważniejsza wada w porównaniu do v-ek.

Ale co do reszty uwag to mam mieszane uczucia:

we v-kach klocki również się szybko ścierają, szczególnie z błotem (chyba, że się ma twarde jak beton, ale wtedy to kupa, a nie hamulce).

Obecnie posiadam v-ki Avida SD-7 i potwierdzam - niesłychanie mocne (jak na v-ki) - ale nie ma cudów - w błocie i z wodą działają o wiele słabiej. Do tego miazga z wody i błota ściera klocki (zapewne tak samo jak w tarczówkach, więc wychodzi remis), a dodatkowo rysuje się obręcz (w tarczówkach wymieniam tarcze i mam problem z głowy - koło całe).

Co do regulacji - Avidy BB7 mają oba bloki regulowane, więc można bardzo szybko i dogodnie sobie ustawić klocki w stosunku do tarczy (bez narzędzi).

Ciężar - no lightbike'a by się trudno budowało z tarczami, ale widziałem lekkie rowery (ok. 10kg) z tarczówkami, więc można mieć i tarcze i lekki rower. Waga wagą, ale uważam, że na hamulcach (a tym samym na własnym bezpieczeństwie) nie warto oszczędzać - szczególnie jak podczas zjazdu nagle pojawia się odcinek z kamyczkami wielkości piłki do nogi. Wagę można zbić na innych duperelach jak komuś zależy.

"No i nikt na poważnie nie myśli o mechanikach mówimy tylko o hydraulicznych hamulcach." - skąd taka opinia? Jestem w trakcie przesiadki właśnie na mechaniczne tarczówki BB7 - ludzie porównują ich działanie do średniej klasy hydraulików - z lekką przewagą, bo nie trzeba tyle zachodu podczas serwisowania.

Hydrauliki rozumiem do FR, enduro i innych zjazdowców, ale to ostrego XC czy jakiegoś wypadu w góry mechaniki są chyba najwłaściwszych wyborem w stosunku jakość/cena.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Fludi (usunięty)







Post Pon 11 Maj 09, 22:55:00     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja się nad tarczami zastanawiałem, ale jednak koszt założenia porządnej hydrauliki dosyć mnie przeraził... A jeszcze jak mi wtedy w którymś sklepie mówili to, tarcza wcale bardziej skuteczna od V nie jest. A tylko z nią więcej kłopotów, zapowietrzenie, bicie, itd... W ekstremalnych przypadkach niby zdarza się, że potrafi cały zacisk wyrwać w mocowaniu i po amorku bywa...

Ja mam Authorowskie klocki z wymiennymi okładzinami, które składają się z 3 mieszanek gumy, czy co to tam jest i sprawdzają się one bardzo dobrze w każdych warunkach. Także je polecam Wink
Powrót do góry
Lukas Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6905 (98%)
Postów: 1114
Wiek: 38

Częstochowa [Tysiąclecie]

Post Pon 11 Maj 09, 23:41:07     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fludi --> dobre hydrauliki faktycznie kosztują majątek - ale tak jak pisali poprzednicy - do zwykłego XC/maraton nie potrzeba takiego sprzętu..

Zapowietrzanie, przerywanie pancerza i nagły wyciek płynu itd dotyczy tylko hydraulików.. w mechanicznych masz linkę i jest szansa (tak jak we v-kach), że zorientujesz się z wyprzedzeniem, że coś nie gra i nie zaskoczy Cię podczas zjazdów.

pozrywane gwinty i adaptery zdarzają się b. rzadko i tylko wtedy gdy ktoś dokręci śruby "na chama" i niezgodnie ze zaleceniami producenta. Pourywane piwoty też się zdarzają, a wyciągnąć je to też wyczyn..

kurde.. zdaje się, że zrobił się mały off-topic, więc zakończmy dyskusję nad różnicami pomiędzy tarczami a v-kami i doradźcie coś chłopakowi - właściciele tarcz oczywiście Wink


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
KsRydzyk Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6018 (85%)
Postów: 203
Wiek: 33

Energetyków

Post Wto 12 Maj 09, 6:27:20     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

to może ja doradzę Wink jeżeli nie zależy Ci na nowych tarczówkach, możesz kupić Giantowskie mph 3. Sam takie posiadam, i tak jak to w wielu miejscach wyczytasz są bdb, nie narzekam na nie, tarcze i klocki są od nowosci (jestem 2 właścicielem) a na allegro możesz je kupić naprawde za grosze Smile 200zł, za mocne hydrauliki to strasznie mało. może tylko troche denerwować mocowanie pod is200 (troszkę ciezżej je ustawić i przykładowo Marty też taki mają) ale idzie przywyknąć i czasem brzęczące tarcze na zakrętach. ale wierz mi taniej nie znajdziesz Smile aha, i dodam jeszczę ze te hample robił bodajże hayes ??


http://img177.imageshack.us/img177/4101/rydzolaz8.jpg
http://img54.imageshack.us/img54/8152/ksrydzykja2.jpg
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Wto 12 Maj 09, 17:54:45     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

KsRydzyk napisał:
te hample robił bodajże hayes ??

Hope drogi Rydzyku Smile
a Hayes. działa troche inaczej niż np Shimano. naciskam klamke mocniej-hamuje mocniej. naciskam słabiej-hamuje słabiej. ale klamka się nie porusza o_o znaczy troche tak ale w Shimano klamka zbliża się do kierownicy dużo bardziej.
na to też proponował bym zwrócić uwage. jednemu będzie odpowiadało takie, innemu inne działanie klamki i odczucia z tym związane Smile
do tego inna ergonomia. komuś będą pasowały takie nie inne klamki.
proponuje pomacać różne hamulce i wybrać ten który najlepiej leży w dłoni Smile

o problemach związanych z płynem mineralnym było już przy okazjii olimpiady w Pekinie...

kontynuując offtopa bo mi się przypomniało Smile
kiedyś Damzac na swoim blogu wspominał o Danielu który był 10 w generalce MTB Maratonu 2008...
w zeszłą niedziele spotkałem Wodza ( i kilku jeszcze kolegów na V-kach Avida/KCNC ) gdzieś za Olsztynem. myślicie że używa tarczówek? w hamulcach nic się u Niego nie zmieniło nadal używa jakiegoś Shimano Acera/Altus ( Exclamation ) do tego klamki 7.0...
i jeszcze się dziwi że przeszedłem ( choć połowicznie tylko ) na tarcze Confused
ale taka jest prawda. tarczówki nie są nam potrzebne i coraz bardziej kusi mnie by wrócić do V only systemu Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Fludi (usunięty)







Post Wto 12 Maj 09, 20:34:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Hmmm, offtopując jeszcze bardziej... Ja jestem chyba coraz bliższy wymiany amorka, chcę rock shox'a rebe race. I widzę że chyba będę się musiał jednak przesiąść na tarczę z przodu bo ta reba, nie ma piwotów pod V-ki Crying or Very sad
I się teraz zastanawiam czy zrezygnować z reby i wstawić recon, ale jego mi odradzali (do tego cięższy i soloair), może ją wziąć i wstawić tarczę, tylko jaką? Czy też zainteresować się może jakimś RST albo czymś porównywalnie dobrym, ale co by miało piwoty...
Do tego jeszcze trochę w dupie jestem, bo zamówiłem piasty, a one normalne są nie pod tarcze Evil or Very Mad
Powrót do góry
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Wto 12 Maj 09, 21:43:55     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Fludi napisał:
widzę że chyba będę się musiał jednak przesiąść na tarczę z przodu bo ta reba, nie ma piwotów pod V-ki

bo to się nazywa postęp Smile
tarcze jako rozwiązanie lepsze wypiera V-ki. inna sprawa to zasadność używania tarcz w nie-górach. na maratonie w Daleszycach a to już Góry Świętokrzyskie, na ostatnich kilkometrach gdy opadłem już z sił wyprzedzil mnie starszy gość. może dlatego mnie wyprzedił że jechał na rowerze w stylu mojego Scouta Adwentura z przed lat o_o a hamulce... cantilever Exclamation

ale wracając do polecanych konstrukcji...
chyba i tak wszystko co jest na rynku będzie działać podobnie. mówię tu o oczywiście o produktach markowych.
waga, dozowanie siły... to już żecz gustu. ktoś lubi mocne hample weźnie Hayesa. ale tu z modulacją kiepsko. jak z innymi nie wiem nie mam porównania. z mechanicznym Promaxem porównywał nie będę. Grimeca ( czy jakoś tak ) bardzo mi pasowała jeśli chodzi o działanie ale tej firmy już chyba nie ma na rynku ( SRAM ją kupił. pojawiły się hamulce 7.0/9.0 a później cisza ).
Shimano SLX/Hayes Stroker Trail to chyba najtańsze co mogę polecić. choć Stroker to może bardziej hamulec do enduro/dla cięższego jeźdźca.
MPH fajne hamulce. starawe już trochę przez to mogą się trafić w ciekawej cenie. choć jak dla mnie ciężkie i z opini znajomego serwisanta wymagają troche więcej uwagii niż nowsze rozwiązania ( zapowietrzają się czy coś ). osobiście znam dwójke, w sumie trójke posiadaczy tego hamucla i problemów nie mają/nie mieli Smile

Moderowany przez szczepana:
BRAWO Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6961 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Sro 13 Maj 09, 7:49:24     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

marsman napisał:
bo to się nazywa postęp Smile
tarcze jako rozwiązanie lepsze wypiera V-ki.

Sądzę że raczej chodzi o biznes Wink Zobacz ile kosztują v-ki a ile tarczówki, podejrzewam również że koszty eksploatacyjne są dużo wyższe w tarczówkach.
Żeby nie było, to nie jestem przeciwnikiem tarczówek niedawno sam się zastanawiałem nad zmianą.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
everest Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6219 (88%)
Postów: 74
Wiek: 36

Częstochowa - Stradom

Post Sro 13 Maj 09, 8:17:57     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A ja mam małe pytanie dotyczace po czesci tematu, piszecie ze jesli tarczówka to tylko hydraulika , a czemu nie mechaniczne , co tak bardzo przemawia na ich niekorzysc ?


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Sro 13 Maj 09, 8:50:52     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

marsman napisał:
Moderowany przez szczepana:
BRAWO

Rolling Eyes
gdzieś mam opinie psychologa a w niej wymienione aż trzy przypadłośći z dys- na początku Smile


everest napisał:
a czemu nie mechaniczne , co tak bardzo przemawia na ich niekorzysc ?

podobno większa siła, lepsza modulacja, mniej problemów z ich ustawieniem.
pomijając rower z pewnego marketu raz używałem markowej ( Promax ) tarczówki. faktycznie modulacji 0. albo działał albo nie. rower byl nowy więc może po dotarciu byłoby lepiej ale początek mało zachęcający.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy