wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Ścieżki rowerowe w Częstochowie

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
III Aleja dla rowerzystów!!! Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łukasz Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6861 (97%)
Postów: 27
Wiek: 36

Częstochowa - Zawodzie

Post Sro 22 Cze 05, 12:40:58     III Aleja dla rowerzystów!!! Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wczoraj, w czasie obrad miejskiego zespołu konsultacyjengo ds. komunikacji rowerowej, urzędnicy poprosili nas o przeprowadzenie sondy wśród częstochowskich rowerzystów i przygotowanie opinii na temat rozwiązania problemów rowerzystów poruszających się po Alejach w związku z przebudową III Aleji.

Jak pewnie wiecie, miasto przygotowuje się do gruntownego remontu Aleji od dłuższego czasu. Przebudowa III Aleji może rozpocznie się jeszcze w tym roku. Mówi się o poszerzeniu chodników kosztem jezdni, zmianie nawierzchni, wprowadzeniu parkowania podłużnego... Projekt modernizacji jest już prawie gotowy, ale projektant chce jeszcze się zapoznać ze zdaniem rowerzystów.

Zwracam się więc do Was z prośbą o zamieszczanie komentarzy i uwag prezentujących Wasz punkt widzenia na przebudowę III Aleji i zaprojektowanie w jej przestrzeni wygodnej drogi przemieszczania się dla rowerzystów.

Pytanie brzmi: Jak zorganizować ruch rowerzystów w przebudowanej III Aleji???


prosiłbym jednocześnie o możliwie szybki odzew z waszej strony, bo sprawa jest pilna, a ja muszę max. na poniedziałek przedstawić w urzędzie gotową opinię na piśmie!

z góry dzięki,
pozdrower


Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
macus Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7052 (100%)
Postów: 545

Cz-wa (Zawodzie)

Post Sro 22 Cze 05, 12:47:38     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak na mój gust najlepszym rozwiązaniem było by albo wyraźnie oddzielona od chodnika ścieżka wiodąca środkiem aleji, albo osobny pas dla rowerzystów na drodze (ale zbudowany tak by uniemożliwić parkowanie na nim samochodów).


Arrow www.czestochowaforum.pl - nowy adres!

1 Kor. 10:23
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu Tlen Jabber  
Reklama
K@czor Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6890 (98%)
Postów: 54
Wiek: 37

Cz-wa

Post Sro 22 Cze 05, 12:57:33     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Proponuje standardowo - część srodkowego pasa to chodnik a część droga rowerowa (stosunek 1:2 ?)). Ludzi włażacych na rowerową i tak nie unikniemy ale przynajmniej bedzie mozna jezdzic rowerem.

Chyba ze władze wreszcie zaczna równiez karac ludzi za chodzenie na drodze rowerowej bo póki co interesuja sie tylko rowerzystami na chodnikach Sad




Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu Tlen    
macus Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7052 (100%)
Postów: 545

Cz-wa (Zawodzie)

Post Sro 22 Cze 05, 13:01:04     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

K@czor napisał:
Ludzi włażacych na rowerową i tak nie unikniemy

I tutaj się mylisz bo dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym może nie całkowicie, ale w znacznym stopniu można to zniwelować.


Arrow www.czestochowaforum.pl - nowy adres!

1 Kor. 10:23
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu Tlen Jabber  
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Sro 22 Cze 05, 13:21:55     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myślę, że chyba najtańsze, a co za tym idzie najbardziej realne do szybkiego zrealizowania będzie wyodrębnienie ścieżki rowerowej z istniejącego już deptaka pośrodku Aleji. Tam jest najwięcej miejsca na taką modernizację. To moje skromne zdanie.


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6960 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Sro 22 Cze 05, 14:25:47     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To zależy co znaczy gruntowna przebudowa. Jeżeli gruntowna, to droga rowerowa powinna być odgrodzona od chodnika i od jezdni przynajmnej krawężnikiem i najlepiej aby byłe w innym kolorze a jeśli to ma być asfalt to widocznie namalowane znaki poziome. Można skonsultować to z zawodowcami polecam:
http://www.rowery.org.pl/rowery.htm
Oni są naprawdę zaawansowani i powinni pomóc.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
Łukasz Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6861 (97%)
Postów: 27
Wiek: 36

Częstochowa - Zawodzie

Post Sro 22 Cze 05, 16:57:46     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

outsider napisał:
Można skonsultować to z zawodowcami polecam:
http://www.rowery.org.pl/rowery.htm
Oni są naprawdę zaawansowani i powinni pomóc.


Z ludźmi działającymi w sieci "Miasta dla rowerów", o których wspominasz, znamy się osobiście i ściśle współpracujemy od kilku miesięcy (czyli de facto od początku istnienia Porozumienia Very Happy). Wydane przy ich udziale publikacje, jak np. podręcznik projektowania infrastruktury rowerowej "Postaw na rower", możesz znaleźć na naszej stronie www.porozumienie.ids.czest.pl


Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
piotrusb Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6928 (98%)
Postów: 838
Wiek: 33

Częstochowa - Ostatni Grosz

Post Sro 22 Cze 05, 17:13:02     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

MUSI być osobna ścieżka - dla mnie to wystarczy Very Happy


www.piotrusb.fotolog.pl
MISTRZ, MISTRZ CKM !
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Marcin Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6889 (98%)
Postów: 831
Wiek: 33

Cz-wa centrum

Post Sro 22 Cze 05, 17:56:01     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja bym dał ścieżke rowerową po środku aleji ale niewiem czy ścieżka obok ławek nibędzie przeszkadzać Confused
wiedomo jak jest jak ktoś idze sobie posiedzeć z kumplami to idze na aleje i często jest tak, że kilku siedzi a ktoś stoji albo siedzi na rowerze przed ławą jak damy tam droge to ludzie będą nam przeszkadzać a my im bo nik nie lubi jak ktoś jedzie mu rowerem 30 cm od nóg Cry


Ostatnio zmieniony przez Marcin dnia Sro 22 Cze 05, 20:43:04, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Sro 22 Cze 05, 20:36:05     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

W takim razie ekstremalnie tanie rozwiązanie - postawić tylko kilka znaków drogi równorzędnej dla pieszych i rowerzystów i zachować obecne status quo - i tak wszyscy jeżdżą środkiem więc niech to poprostu zalegalizują. Myślę, że inne rozwiązanie może nie wypalić nawet przez bike`erów - przecież wszyscy przyzwyczailiśmy się do jazdy środkiem i nawet jak ścieżka będzie w innym miejscu ciężko będzie nam z tego zrezygnować.


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
wizar Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7053 (100%)
Postów: 587
Wiek: 43

częstochowa - kawodrza dolna

Post Sro 22 Cze 05, 21:01:07     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja jestem gotów podporzadkowac sie wydzielonemu pasowi ruchu oby takowy tylko byl nie musi to yc specjalna droga a juz na pewno nie kostka bo takiej jaka jest najlepiej sie bikuje wiec wystarczy tylko namalowanie i konsekwentne przestrzeganie przez stróżów prawa ja obiecuje ze jak takie rozwiazanie zafunkcjonuje to bede po sciezce jexdxil - lepsza taka niz zadna pzdrwm wizar


w p o s z u k i w a n i u k o n d y c j i !!!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu Tlen    
Harry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6908 (98%)
Postów: 129
Wiek: 41

Częstochowa

Post Sro 22 Cze 05, 21:19:34     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Trzeci raz piszę tego posta bo mi się Opera wiesza Evil or Very Mad.
Proponuję w skrócie zrobić tak : ruszyć ławki do przodu o metr - półtora,
między trawnikiem a ławkami wydzielić pas dla rowerzystów (jeden w jedną stronę) a ścieżkę od ławek oddzielić przy pomocy barierek np. takich, jak idą wzdłuż lini tramwajowej przy PCk (te niskie) żeby piesi tam nie włazili.

Po krótce to przedstawia mój szkic :

EDIT 31.10.2005 : Wszyscy to już chyba widzieli, więc usunąłem to już z serwera, bo tam tylko 3 MB a niedługo stronkę tam zapodam i miejsca potrzebuję

Rysunek robiłem w paincie, na szybko więc nie zachowałem skali, ale tylko przedstawiłem jak bym to rozmieścił.

Piszcie co myślicie Exclamation


SI VIS PACEM, PARA BELLUM


Ostatnio zmieniony przez Harry dnia Pon 31 Paź 05, 4:21:57, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Speedy Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7053 (100%)
Postów: 957

Raków, Mireckiego

Post Sro 22 Cze 05, 22:02:00     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A wakacje, zaczną się złazić pielgrzymki i będą nam bezkarnie deptać po ścieżkach :/

Najlepsze i najtańsze jest rozwiązanie Arka: żeby piesi i rowerzyści jeździli na jednym pasie. W sumie tak jest nawet bezpieczniej, bo mamy więcej miejsca na manewry.


Tak, jeszcze żyję Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email   Jabber  
Harry Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6908 (98%)
Postów: 129
Wiek: 41

Częstochowa

Post Sro 22 Cze 05, 23:15:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Speedy, masz rację. Mój plan byłby dobry do zrealizowani w kraju, gdzie jak się powie, że chodnik dla pieszych, ścieżka dla rowerzystów, to ludzie będą jej używać zgodnie z przeznaczeniem.

Tu jest Polska.

W sumie mój plan ma jeszcze drugą wadę : zrobiła by nam się druga Promenada - byłby ten sam problem.

A co do pomysłu Arka - ten pomysł można zrealizowac legalnie już teraz - po prostu wymienić znaki drogowe.

W ten sposób uformalni się tylko to, co ma miejsce od dawna.


SI VIS PACEM, PARA BELLUM
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6960 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Czw 23 Cze 05, 7:05:47     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jacy my jesteśmy ugodowi, naprawde niewiele nam trzeba i b. dobrze. Wymienić znaki i spokój, nawet przebudowa nam nie potrzebna.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
macus Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7052 (100%)
Postów: 545

Cz-wa (Zawodzie)

Post Czw 23 Cze 05, 8:25:39     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

outsider napisał:
nawet przebudowa nam nie potrzebna.

Weź pod uwagę że przebudowa tak czy tak będzie, a skoro już będzie i są na nią pieniądze to czemu nie uwzględnić przy niej od razu udogodnień dla rowerzystów?


Arrow www.czestochowaforum.pl - nowy adres!

1 Kor. 10:23
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu Tlen Jabber  
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6960 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Czw 23 Cze 05, 11:53:29     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jak czytam, większości wystarczy udostępnienie środka alei i po kłopocie, jeśli juz piszemy o przebudowie to moim zdaniem droga rowerowa powinna być wydzielona z jezdni dla samochodów (problem pewnie by był z parkowaniem samochodów), jasno oznaczona, plus przebudowa skrzyżowań tak aby piesi i rowerzyści byli uprzywilejowani (śluzy dla rowerzystów itd.) a więc miasto przyjazne ludziom a nie samochodom Very Happy . Tylko szczerze mówiąc nie sądzę aby nasi włodarze byli aż tak przekonani do naszych racji, sądzę że jeśli już, to znowu będzie zielona kostka połączona z chodnikiem gdzie piesi i rowerzyści będą sobie nawzajem wchodzić w drogę.


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Czw 23 Cze 05, 12:27:38     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Harry napisał:
...Rysunek...

Myślę, że z takim rozwiązaniem może być problem... Zakładając, że scieżka powinna mieć te 2 mery szerokości to z deptaka trzeba by usunąc 4 metry plus to co zajmą "zatoczki" dla ławek. Niewiele by zostało dla pieszych a tym bardziej dla rzeszy pielgrzymek, co przy turystycznym (czytaj "pielgrzymkowym") charakterze miasta ma kolosalne znaczenie.


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
macus Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7052 (100%)
Postów: 545

Cz-wa (Zawodzie)

Post Czw 23 Cze 05, 12:49:17     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

outsider napisał:
droga rowerowa powinna być wydzielona z jezdni dla samochodów (problem pewnie by był z parkowaniem samochodów)

Są na to sposoby np. betonowe bloki co dajmy na to dwa metry. Rowerzysta przejedzie między nimi spokojnie, a samochód się nie wciśnie.


Arrow www.czestochowaforum.pl - nowy adres!

1 Kor. 10:23
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu Tlen Jabber  
Łukasz Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6861 (97%)
Postów: 27
Wiek: 36

Częstochowa - Zawodzie

Post Czw 23 Cze 05, 21:03:46     spójrzcie tylko na to... Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

modernizacja Alei to naprawde wielka inwestycja (na którą i tak miasto wywali kupe kasy) i myślę, że w tym przypadku wolno nam nieco popuścić wodze fantazji przy formułowaniu naszych wizji przebudowy... trzeba uderzyć z grubej rury, bo naprawde jest o co powalczyć.

a wydzielenie osobnego pasa dla rowerów w Alejach w postaci ścieżki wcale nie jest takie zupełnie nierealne...

a teraz uwaga Very Happy wiadomość jest dość sensacyjna:
zupełnie niespodziewanie zgłosił się do nas pewien częstochowski architekt - zapalony rowerzysta, który zdecydował się przedstawić nam swoj autorski pomysł na projekt przebudowy Alei... dość radykalny, ale jak najbardziej rzeczywisty.

mnie się podoba. myślę, że warto by go było przedstawić w urzędzie. zawsze jest szansa, że trochę tym namieszamy i ktoś się nami w końcu zainteresuje. ale czekam na wasze opinie.

ze szkicem projektu możecie się zapoznać się pod tym adresem: http://www.porozumienie.ids.czest.pl/projekt.jpg

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w niusie "Aleje dla rowerów!!!" na stronie Porozumienia www.porozumienie.ids.czest.pl
Zapraszam!


Częstochowska Dżihad Rowerowa!


Ostatnio zmieniony przez Łukasz dnia Czw 23 Cze 05, 22:23:39, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
macus Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7052 (100%)
Postów: 545

Cz-wa (Zawodzie)

Post Czw 23 Cze 05, 22:04:52     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Ja z projektem miałem okazję zapoznać się już nieco wcześniej (tutaj duże Wink w stronę Łukasza). Jak dla mnie bardzo dobry.


Arrow www.czestochowaforum.pl - nowy adres!

1 Kor. 10:23
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu Tlen Jabber  
Speedy Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 7053 (100%)
Postów: 957

Raków, Mireckiego

Post Czw 23 Cze 05, 22:38:10     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Słuchajcie. Dzisiaj przejeżdżałem III Aleją autobusem i zwróciłem uwagę na coś o czym nie wspominacie.

A mianowicie: ładnie wyremontujemy i zmodernizujemy III Aleję. Ale co z tego skoro nie będzie ani porządnego wjazdu, ani wyjazdu na nią? W II Alei dalej nie będzie można jeździć? A od strony jasnej góry są jakieś dobre dojazdy?

Zastanówmy się też nad tą kwestią.


Tak, jeszcze żyję Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email   Jabber  
K@czor Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6890 (98%)
Postów: 54
Wiek: 37

Cz-wa

Post Czw 23 Cze 05, 23:14:31     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Co do projektu wpomnianego gdzies wyzej:

Moim zdaniem jest jak najbardziej sensowny, ale odpada juz dziendobry - nie do wykonania w Częstochowie a już na pewno nie przy obecnej władzy.

Jak wiadomo pielgrzymki muszą iść środkiem Alei - przy tym projekcie będą zmuszone iść ulicą przez co zostanie zablokowany tam cały ruch - a przecież teraz nawet pomimo pielgrzymek odbywa sie normalnie. A dla Naszego Ukochanego Prezydenta ważniejsze są pielgrzymiki od jakis tam rowerzystów!




Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu Tlen    
Łukasz Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6861 (97%)
Postów: 27
Wiek: 36

Częstochowa - Zawodzie

Post Pią 24 Cze 05, 7:46:21     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Speedy napisał:
A mianowicie: ładnie wyremontujemy i zmodernizujemy III Aleję. Ale co z tego skoro nie będzie ani porządnego wjazdu, ani wyjazdu na nią? W II Alei dalej nie będzie można jeździć? A od strony jasnej góry są jakieś dobre dojazdy?


Masz całkowitą rację.

Ale przebudowa III Alei to pierwszy etap wieloletniej inwestycji wiążącej się z modernizacją całego ciągu Alei... Myśląc o III Alei, musimy więc myśleć od razu o całych Alejach. Przebudowa tego odcinka wyznaczy kierunek dalszych przemian jakie będą zachodzić w Alejach...

Od tej bitwy może zależeć przebieg całej wojny... Very Happy


Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
outsider Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6960 (99%)
Postów: 1704

Raków Zachód

Post Pią 24 Cze 05, 7:49:36     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Myślę że tutaj nie ma konfliktu pielgrzymki czy rowerzyści, mądry planista potrafi wszystko pogodzić i miejsce jest pod warunkiem że będzie ograniczenie ruchu samochodów (notabene w wielu miastach anglii robi się specjalne utrudnienia w ruchu samochodów w centrum np tylko jednokierunkowe drogi) A pielgrzymek to akurat bym się nie czepiał bo być może w przyszłości dzięki nim będziemy się rozwijać i nieźle żyć, chociaż na razie nikt za bardzo nie umie tego wykorzystać. Wyobrażacie sobie tylko jedną stronę w trzeciej alei dla samochodów albo wcale?


"Jaki trenig - taki czas"
"Ból przeminie - chwała pozostanie"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora   Tlen    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Ścieżki rowerowe w Częstochowie Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy