wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
RECON SILVER TK SOLO AIR - stuka przy wysuwie - Pomocy !
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cioran137 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4356 (62%)
Postów: 36
Wiek: 53

Cz-wa Raków

Post Pon 28 Gru 15, 2:36:04     RECON SILVER TK SOLO AIR - stuka przy wysuwie - Pomocy ! Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Mam uporczywy problem w widelcem Recon SIlver TK Solo Air. Widelec stuka pod koniec wysuwu. Najpierw tracił ciśnienie, przez noc stania robił się flak nie do jazdy. Wymieniłem więc oring na tłoku komory, wtedy zaczął poprawnie trzymać
ciśnienie, ale pojawiło się rzeczone stukanie przy wyjściu. Zorientowałem się, że powodem może być wysunięty całkowicie patyk w momencie zamykania dolnego korka komory, tzn. zamknięcie tego korka przy położeniu tłoka maksymalnie u dołu, co kombinowałem, równa się potem brakowi powietrza w komorze ujemnej przy wysuwie, no i stukaniu. Rozebrałem jeszcze raz, zatkałem dolny korek przy maksymalnie wepchniętym tym razem patyku i stukanie znikło, widelec ładnie wyhamowywał pod koniec wysuwu. Niestety nie trwało to długo. Stukanie powróciło. Pomyślałem, że dolna ujemna komora nie trzyma ciśnienia i wymieniłem wszystkie uszczelki jakie były do wymiany, łącznie z oringiem wewnętrznym dolnego korka (9.5x3) i oboma oringami na tłoku (także ten czołowy 12x1.8 pod podkładką falistą). Upierdliwe stukanie trwa. W desperacji
rozebrałem taki sam widelec żony, aby podmieniając kolejno części określić co odpowiada za to pieprzone stukanie. Okazało się, że nasze Recony Silver jednak nie są identyczne, bo patyk żony nie ma malutkiej dziurki w swej dolnej części, którą ma mój. Ta dziurka to zdaje się jakby "przelew" powietrza z ujemnej komory do wnętrza dolnej lagi (magnezowej), bo trzymając w łapach wyjętą komorę przy wysuwie mojego patyka z tej małej dziurki prycha powietrze z
drobinkami oleju, czyli moja komora ujemna jest nieszczelna już w zamyśle konstrukcyjnie. U żony patyk porusza się ze znacznie większym oporem i komora poprawnie wyhamowuje wysuw bez żadnego stukania (próbowane analogicznie w łapach, bez korka górnego). Gdy wkładam patyk żony do mojej komory (z moimi korkami) wszystko działa poprawnie. Z patyka nic nie prycha, nie ma tej dziwnej dziurki. Z tego wiem tyle, że np. nie uszkodziłem swojego dolnego korka przy wymianie oringu wewnętrznego (a robota była obłym końcem igły).Na próbę włożyłem też całą komorę żony do swoich lag, bo pomyślałem, że coś na zewnątrz komory jej przeszkadza w moim widelcu, ale nie -wszystko działało OK.
Próbowałem to dać do serwisu (wbrew sobie), ale gość jak usłyszał o co chodzi, to mnie odwalił na nowy rok. Poza tym mówił, że zrobi to co sam zrobiłem, czyli da wszystkie uszczelki nowe (dobierane w sklepie z łożyskami, nie Rock Shoxa,
bo nie ma). Obecnie nasadziłem na patyk do ujemnej komory dodatkową sprężynkę z kawałkiem gumy, żeby tłumiła to stuknięcie i jest pewna poprawa, ale nie ma to porównania z działaniem drugiego sprawnego widelca. Czy ktoś mądrzejszy miał podobny zgryz i może coś podpowiedzieć ? Bo obawiam się, że dotarłem do ściany. Nie da się chyba kupić samego nowego patyka inaczej jak z całą komorą, a to może nie być sensowne ekonomicznie. Czy w komorze powietrznej Recona w ogóle może się coś popsuć/zużyć poza oringami ? Mam jeszcze nieelegancki pomysł żeby zakleić tę pieprzoną dziurkę jakimś porządnym klejem technicznym, ale to już ostateczność ostateczna. A przecież widelec działał z tą dziurką poprawnie przeszło 3 lata.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
cioran137 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4356 (62%)
Postów: 36
Wiek: 53

Cz-wa Raków

Post Czw 31 Mar 16, 9:37:42     RECON ekshumacja Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Długo to trwało, gdyż chciałem się przyzwyczaić do kulawego działania widelca. Ostatecznie w końcu zakleiłem dziurkę w patyku jakimś 2-składnikowym "płynnym metalem", no i dupa. Nic to dało, wideł pukał przy wyjściu, jak wprzódy. Jednakowoż takie uszczelnienie komory "-" pozwoliło wreszcie stwierdzić którędy spieprza z niej kompresja. Okazało się, że przy pierwszym wysuwie po złożeniu komory od razu otwierał się pseudo-zawór na górze patyka, t.j. ta podkładka falista, która dociska patyk do górnego oringu czołowego (tego mniejszego). W ten sposób w dolnej komorze zamiast nadciśnienia przy wysuwie miałem podciśnienie przy ugięciu i powrót do zera przy wyjściu. Ponieważ ten zawór otwierał się tylko przy wysuwie, więc mogłem stwierdzić, że wszystkie oringi są szczelnie (zmieniane n x), a przy zdjętym górnym korku zaobserwować jak drobiny oleju prychają spod podkładki falistej przy pierwszym wysuwie. A skoro tak, to zastosowałem kolejną subtelna metodę i wcisnąłem na szybko zwój drutu pod tą podkładkę, żeby mi już nigdy więcej nie drgnęła. No i widelec zmartwychwstał, szkoda tylko, że nie po 3 dniach. Może taka wiedza się komuś przyda i oszczędzi trochę czasu. Podsumowując, tę dziurę w patyku zakleiłem niepotrzebnie (poza umożliwieniem samej diagnozy), a może nawet trochę okaleczyłem funkcję widelca. Teraz zawór się nie otwiera, komora "-" jest całkowicie szczelna. Być może ta dziura służyła do do uzupełnienia powietrza w ujemnej komorze po jakimś "awaryjnym" otwarciu zaworu. W końcu po coś chyba była ta falista podkładka. Dodam, że dziurka była na tyle mała, że widelec gdy był sprawny, zupełnie płynnie tłumił wyjście, chociaż komora "-" fizycznie nie była całkowicie szczelna..... a żona wcale nie ma dziurki (w swoim Reconie), i też działa OK.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy