wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Częstochowska Masa Krytyczna

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Obowiązkowe wyposażenie roweru na Masie.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Sro 24 Lip 13, 12:24:30     Obowiązkowe wyposażenie roweru na Masie. Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Zapewne pamiętacie, że na czerwcowej 88 Masie mieliśmy problem z wystartowaniem ze względu na kwestię posiadania przez uczestników obowiązkowego wyposażenia roweru i uprawnień do jazdy po drogach publicznych (karty rowerowe w przypadku nieletnich). Zgodnie z obietnicą złożoną policji, która była warunkiem odstąpienia od szczegółowej kontroli i puszczenie przejazdu Masy, podaję Wam do wiadomości w co powinien być wyposażony rower uczestnika Masy. Kto się do tego nie dostosuje bierze udział w Masie na własną odpowiedzialność. Postaramy się, aby organizatorzy byli w posiadaniu sporej ilości dzwonków i czerwonych odblasków na tył roweru, które to rzeczy będzie sobie można pożyczyć przed przejazdem jeśli nie ma się swoich.

Zgodnie z "Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia" (zaktualizowanym w październiku 2012 roku) każdy rower musi być wyposażony w:

- co najmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące ciągłym, lub migającym (od 2012 roku) światłem - czyli np. lampka przednia na baterie, lub dynamo - dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy (CZYLI NP W SŁONECZNY DZIEŃ NIE MUSIMY ICH MIEĆ ZAMONTOWANYCH NA ROWERZE A TYM BARDZEJ JEŹDZIĆ NA WŁĄCZONYCH ŚWIATŁACH PRZEZ CAŁĄ DOBĘ!!!).
- co najmniej jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
- co najmniej jedno światło tylne świecące ciągłym, lub migającym (od 2002 roku) światłem,
- co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
- dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,
- kierunkowskazy - tylko w przypadku kiedy konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką.

Dodatkowo rower może (ale nie musi) być wyposażony w:

- światła odblaskowe umieszczone na pedałach (barwy żółtej samochodowej),
- światło odblaskowe barwy białej z przodu roweru
- dowolną ilość odblasków na kołach - ale co najmniej po jednym na każdym kole (barwy żółtej samochodowej)
- pasek odblaskowy na oponie lub kole.


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Tomas_1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5034 (71%)
Postów: 442
Wiek: 41

Częstochowa - Błeszno Stare

Post Sro 24 Lip 13, 22:21:08     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Czy na tyle zgodnie z rozporządzeniem muszę mieć dwie lampki? Odblask i migającą Question



Kontakt: 502 606 949
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
Reklama
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Sro 24 Lip 13, 22:26:19     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Na tyle trzeba mieć odblask w kolorze czerwonym. Na przodzie dzwonek. I to jest obowiązkowe na bank. Światełka możesz mieć zdjęte z roweru o ile warunki nie wymuszają ich użycia (ograniczona widoczność itp).


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Tomas_1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5034 (71%)
Postów: 442
Wiek: 41

Częstochowa - Błeszno Stare

Post Czw 25 Lip 13, 8:16:09     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No tak rozumiem, sęk w tym czy jeśli mam z tyłu w MTB stale zamocowaną lampkę z dwiema diodami SMD którą widać z księżyca to czy muszę mieć mimo to jeszcze odblask który poniekąd jest obowiązkowy? Wiesz, nie chciałbym dać się zagiąć jakiemuś służbiście Wink



Kontakt: 502 606 949
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
siwuch Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 3974 (56%)
Postów: 253
Wiek: 61

zawiercie

Post Czw 25 Lip 13, 11:42:27     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

służbista wyjmie rozporządzenie i pokaże to
7) w § 53:

a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:

1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

1) z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

2) z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

3) w światła, o których mowa w ust. 3 pkt 3, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;

4) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

5) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.",

b) po ust. 1 dodaje się ust. 1a i 1b w brzmieniu:

1a. Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
helenka Kobieta



Status: Offline
Dni: 4532 (64%)
Postów: 224
Wiek: 99

Trzech Wieszczy

Post Czw 25 Lip 13, 11:47:08     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

To chyba na d....e sobie przykleję odblask bo błotników nie mam Very Happy Very Happy
I to się przyczepią że za wysoko Very Happy
Very Happy Very Happy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
siwuch Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 3974 (56%)
Postów: 253
Wiek: 61

zawiercie

Post Czw 25 Lip 13, 12:02:47     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Surprised, ja se przyczepiłem do bagażownika Smile


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
jammiq Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5082 (72%)
Postów: 102
Wiek: 42

Częstochowa/Łódź

Post Czw 25 Lip 13, 15:36:22     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ja mam odblask na sztycy pod siodłem Smile
a za "dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku" służy sygnał ustny "wypier....ć z drogi rowerowej!" lub coś w tym stylu Very Happy


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
rafik1000 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4247 (60%)
Postów: 169
Wiek: 53

Raków

Post Czw 25 Lip 13, 15:38:49     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

A mnie kurcze gryzie jedno zdanie z tego rozporządzenia a mianowicie:
Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone .

Czyli na dobrą sprawę nie są obowiązkowe tylko powinny posiadać a to wielka różnica.


Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
siwuch Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 3974 (56%)
Postów: 253
Wiek: 61

zawiercie

Post Czw 25 Lip 13, 16:15:22     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

---------- 16:11 25.07.2013 ----------

powinny być wyposażone ( a rozporządzenie mówi o warunkach technicznych i wyposażeniu, jakie powinny mieć pojazdy, żeby mogły się po drogach poruszać ) to znaczy że muszą to mieć ,
zreszta z pałami nie powojujesz, bo cykna pod leśnym i tyle bydzie :/

---------- 16:15 ----------

jammiq napisał:
ja mam odblask na sztycy pod siodłem Smile
a za "dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku" służy sygnał ustny "wypier....ć z drogi rowerowej!" lub coś w tym stylu Very Happy

ja tak brzydko nie mówię, bo czasami mi się zdarza wleźć na ścieżkę rowerowa, z racji tego, że jestem przyzwyczajony do poruszania się po niej i jak się zamysle to po prostu tam bezwiednie właże Razz
a tak wogóle to zaraz dostaniemy opiernicz, bo to chyba jest o masie a nie o ścieżkach Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Czw 25 Lip 13, 16:24:50     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze kwestia tego, że podczas Masy wykorzystujemy drogi w trybie specjalnym. Taką decyzję wydaje nam Prezydent Miasta po zaopiniowaniu przez Komendanta Policji. Wczoraj organizatorzy rozmawiali o tej kwestii. W rozporządzeniu nie ma nic na temat tego, jak to powinno wyglądać w takiej sytuacji. A jeśli czegoś nie ma w tym rozporządzeniu to mają zastosowanie przepisy Kodeksu Postępowania Administracyjnego. W związku z tym przepisy Kodeksu Drogowego w tym przypadku nas nie obowiązują. Oczywiście teoretycznie...


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Tomas_1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5034 (71%)
Postów: 442
Wiek: 41

Częstochowa - Błeszno Stare

Post Czw 25 Lip 13, 17:19:02     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Dobra, zabawię się w szwaczkę i naszyję sobie okrągły odblask na klapkę od sakwy pod siodełkiem. Nie to żeby mi to poprawiało komfort życia ale w przypadku trafienia na upierdliwca przynajmniej nie dam się zagiąć na takiej bzdurze xD



Kontakt: 502 606 949
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora      
cameleon1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 2882 (41%)
Postów: 10
Wiek: 42

częstochowa-rakow

Post Czw 28 Lip 16, 7:53:24     pytanie Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

panowie a jak wygląda sprawa jeżeli chce zabrać córkę 10 lat która jeszcze nie posiada uprawnień


życie jest proste dokonujesz wyboru i nie patrzysz wstecz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Czw 28 Lip 16, 8:18:46     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Po pierwsze: Jeżeli nie ma skończonych 10 lat może jechać po drogach publicznych bez uprawnień ale pod opieką dorosłego.
Po drugie: Jeżeli ma skończone 10 lat powinno mieć kartę rowerową.
Po trzecie: Na Masie jeździmy z wykorzystaniem dróg w trybie specjalnym, więc przepisy kodeksu drogowego nie za bardzo mają zastosowanie. Podczas 124 Mas policja chciała (bezskutecznie) skontrolować uprawnienia raz...


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
cameleon1982 Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 2882 (41%)
Postów: 10
Wiek: 42

częstochowa-rakow

Post Czw 28 Lip 16, 8:26:53     pytanie Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

ma skończone ale nie zdążyła jeszcze wyrobić karty ale wnioskuje ze jutro mogę ja zabrać


życie jest proste dokonujesz wyboru i nie patrzysz wstecz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Częstochowska Masa Krytyczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy