wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[suport] Samodzielna wymiana łożysk w hollowtech II
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Pon 29 Gru 08, 15:12:48     [suport] Samodzielna wymiana łożysk w hollowtech II Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Znalazłem na www.bikeworld.pl
http://www.bikeworld.pl/rower/artykul/3910/3/

Cytat:
rower: zdjęcie: Wymiana łożysk suportu Shimano Hollowtech IILuz na korbie, utrudniony obrót, trzaski i zgrzyty to typowe objawy zużycia suportu. Jeżeli używamy jednego z najbardziej popularnych systemu Shimano Hollowtech II czeka nas wydatek ok. 100 zł. Jest jednak sposób, żeby ograniczyć koszty, nawet o ponad 90% .

Źródłem większości problemów z suportem jest zużycie łożysk. Miski najczęściej nie ulegają awarii, dlatego warto wykorzystać je ponownie, zastępując jedynie zniszczone elementy toczne na nowe. Co prawda operacja ta nie jest rekomendowana przez producenta, ale zdrowy rozsądek podpowiada, że jest wykonalna nawet bez użycia specjalistycznych narzędzi i o ile przeprowadzimy ją prawidłowo, bezpieczna. Byłbym jednak ostrożny ze sprzętem na gwarancji, ponieważ tego typu ingerencja najprawdopodobniej powoduje jej utratę. Krótko mówiąc, wymieniając łożyska w suporcie, robisz to na własną odpowiedzialność.

Poniżej zaprezentuję kolejne etapy wymiany łożysk w suporcie Shimano Hollowtech II za pomocą prostych i dostępnych narzędzi. Oczywiście istnieją inne metody, ale przedstawiony sposób jest sprawdzony, skuteczny i łatwy do wykonania.

1. Przy użyciu noża, delikatnie podważając ściągamy wykonane z tworzywa sztucznego osłony łożysk. Należy bardzo uważać, ponieważ elementy te są dość kruche i łatwo je uszkodzić.


2. Za pomocą młotka i np. dłuta, usuwamy zużyte łożyska. Miski można położyć na drewnianej deseczce lub na rozkręconym imadle. Żeby nie rozbić misek, zamiast jednego mocnego ciosu lepiej jest uderzać lżej, ale na całym obwodzie łożyska. Podczas wybijania łożysk uważaj, aby nie uszkodzić misek.


3. Po usunięciu łożysk wycieramy miski szmatą lub ręcznikiem jednorazowym, usuwając resztki starego smaru i brud, który dostał się do środka.

4. Czyste miski pokrywamy wewnątrz warstwą świeżego, gęstego smaru.

5. Wkładamy nowe łożyska (na zdjęciu łożysko 6805 2RS za 4,5 PLN) w miskę. Przy użyciu wyciętego z drewna stempla i imadła wciskamy łożysko do środka. Uwaga, tę operację należy wykonywać szczególnie ostrożnie, tak, żeby nie uszkodzić nowych łożysk.


6. Na koniec zakładamy osłony łożysk. Te same operacje powtarzamy dla drugiej miski. Po zakończeniu suport gotowy jest do zamocowania w rowerze i do użycia.


Koszt jednego, zwykłego łożyska to ok. 5 PLN. Za 10 PLN mamy więc zregenerowany suport, który w sklepie kosztuje ok. 100 PLN. Jeżeli chodzi o trwałość powinna być porównywalna. Shimano też stosuje zwykłe, uszczelniane łożyska. Mój zregenerowany suport, założony do treningówki, mimo kiepskiej pogody, soli i błota pośniegowego działa od połowy września jak na razie bez zarzutów.

Miłego majsterkowania!


Foto: Krzysiek Piotrowski



Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
michaill Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6485 (92%)
Postów: 561
Wiek: 113

Częstochowa - Śródmieście

Post Pon 29 Gru 08, 15:30:04     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Laughing W bardzo podobny sposób wymieniłem je u siebie Exclamation Nowy suport tanim kosztem a i pracy przy tym niewiele Smile Jeśli by ktoś wymieniał służę radą i pomocą Smile


WSPÓŁCZEŚNI RYCERZE JEŻDŻĄ NA ROWERZE

ON BIKE TILL DEATH
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość      
Reklama
ProPhet



Status: Offline
Dni: 5869 (83%)
Postów: 182

Olsztyn k/CZ-wy

Post Wto 14 Cze 11, 10:42:12     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Wykonałem w/w operacje teraz cieszę się błogą ciszą Smile Moje stare łożyska po zimie były rozebrane pomoczyły się w benzynie i dostały nowy smar. Niestety wymagały wymiany. Muszę dodać, że konieczna jest modyfikacja osłon z tworzywa sztucznego tak aby całość zachowała wymiary nominalne, gdyż łożyska dostępne w sklepach są o 1mm szersze!!! Cena łożysk 4zł/szt. Gdyby ktoś chciał się skusić podaje namiary na sklep:

Marian Wójcik "Rombor" ul. Głowna 25
tel. 34 375 15 22
czynne od 8 do 16
Mają też hurtownię na Rzeźnickiej 8
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
marsman Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5864 (83%)
Postów: 732


Post Wto 14 Cze 11, 11:01:02     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

są szersze ale to w miskach Shimano. wymieniałem w Accencie i tam już są normalne. wim że Token też ma standardowe. pewnie inne zamienniki też Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy