wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
[łańcuch, kaseta] Rdzawy nalot po śniegu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jazzgot Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4880 (69%)
Postów: 17
Wiek: 31

Częstochowa-Gnaszyn

Post Pon 24 Sty 11, 3:45:03     [łańcuch, kaseta] Rdzawy nalot po śniegu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

witam, ostatnimi czasy przejechałem się dwa czy trzy razy po śniegu na rowerze i nie miałem warunków, żeby go potem wysuszyć (przetarłem mokre miejsca szmatą, tak aby przynajmniej woda na nim nie została). Konsekwencje są oczywiste - podrdzewiały łańcuch, kilka rudych plamek na kasecie. Przyznam że poważniej na rower zacząłem patrzeć bardzo niedawno dlatego chciałbym się poradzić aby niczego nie zniszczyć.

Z tego co wyczytałem przeglądając parę tematów na forum powinienem po pierwsze rozkuć łańcuch i np przetrzeć go olejem spożywczym, lub jeszcze lepiej jakimś finishem, a potem spiąć spinką. Mój łańcuch to Shimano CN-HG53, po czym poznać ilu jest rzędowy i gdzie prawdopodobnie dostanę taką spinkę? Czy to ogólnie dobry pomysł?

Co zrobić z kasetą i czy powinienem przyglądać się bliżej tylnej przerzutce, rozkręcać ją?

Ogólnie mój rower: http://www.stevensbikes.de/2010/index.php?bik_id=96&lang=en_US&sect=equipment#inhalt Wszystkie części jeszcze fabryczne bez zmian, chociaż na początek sezonu na pewno pójdzie tylna opona (i tak pewnie zostanę przy Smart Samie) no i klocki hamulcowe, może łańcuch.

Pozdrawiam i będę bardzo wdzięczny za pomoc Smile


Drop out, Turn on, Tune in
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Pon 24 Sty 11, 8:19:20     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Łańcuch jest tylu rzędowy ile masz zębatek w kasecie. Ze specyfikacji, którą podałeś wynika, że łańcuch jest 9 rzędowy. Łańcuch 8 rzędowego nie założysz do kasety 9, bo po prostu nie zmieści Ci się pomiędzy zębatki kasety - jest szerszy. Spinki dostaniesz praktycznie w każdym sklepie rowerowym, ale wymiana samej spinki wiąże się z ryzykiem przeskakiwania lub głośniejszej pracy napędu przy każdym obrocie. Jeśli łańcuch jest już zużyty (rozciągnięty) nowa spinka (ogniwo) będzie miała inny wymiar i może głośniej pracować/przeskakiwać no dopasowanym do reszty ogniw łańcucha napędzie. Olej spożywczy to nie najlepszy pomysł - napęd załapie masę syfu - raczej użyj oliwki do tego przeznaczonej. Kasetę wyczyść szmatką - ten nalot to z pewnością nie jakaś głęboka korozja i zejdzie po zabiegu czyszczenia. To samo przerzutka - raczej nie ma potrzeby jej rozkręcać.


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Reklama
jazzgot Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4880 (69%)
Postów: 17
Wiek: 31

Częstochowa-Gnaszyn

Post Pon 24 Sty 11, 21:52:09     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dzięki, problem w tym, że nie mam żadnego olejku, a jutro rano wyjeżdżam na tydzień i nie chcę roweru zostawiać w takim stanie.


Drop out, Turn on, Tune in
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
STi Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6859 (97%)
Postów: 606
Wiek: 43


Post Pon 24 Sty 11, 22:06:03     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Jeśli woda odparowała to już bardziej nie zardzewieje, chyba że trzymasz go w mocno wilgotnym miejscu.


"Jeżeli zamkniesz prawdę, pogrzebiesz ją głęboko, ona rozkwitnie, osiągnie potężną moc, która w momencie eksplozji zniszczy wszystko, co stanie na jej drodze."
Powrót do góry
Zobacz profil autora Galeria użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora      
jazzgot Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4880 (69%)
Postów: 17
Wiek: 31

Częstochowa-Gnaszyn

Post Pon 24 Sty 11, 22:19:15     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

mocno wilgotnym chyba nie, ale to jednak piwnica, zawsze jest wilgoć...


Drop out, Turn on, Tune in
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
Poisonek Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 6949 (99%)
Postów: 3301
Wiek: 49


Post Pon 24 Sty 11, 22:39:21     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Więc daj sobie spokój z rozpinaniem łańcucha. Wytrzyj do sucha szmatką, przeleć "Kujawskim" w celu zabezpieczenia na tydzień a jak wrócisz kupisz spinkę i oliwkę, rozkujesz łańcuch, wykąpiesz w nafcie/benzynie/rozpuszczalniku z "Kujawskiego", przesmarujesz zakupioną profesjonalną oliwką i złożysz do kupy.
Poza tym nie szczyp się tak bardzo ze sprzętem - to nie jest rzecz wymagająca aż takiej chirurgicznej czystości. Rdzawe naloty na napędzie to chleb powszedni i nie jest to problem typu "być albo nie być" dla Twojego roweru...


Dream Big, Play Hard, LIVESTRONG
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
jazzgot Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 4880 (69%)
Postów: 17
Wiek: 31

Częstochowa-Gnaszyn

Post Pon 24 Sty 11, 23:22:29     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

dobra dzięki za pomoc, szczególnie za tą ostatnią radę xD


Drop out, Turn on, Tune in
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Gadu-Gadu    
endecja_czwa Mężczyzna



Status: Offline
Dni: 5293 (75%)
Postów: 373
Wiek: 46


Post Nie 30 Sty 11, 14:41:10     Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

Taki rdzawy nalot powstaje na moim rowerze zawsze kiedy po jeździe w mokrych warunkach nie od razu zakonserwuje napęd ale zwykle po przemyciu naftą i nasmarowaniu oliwką nie ma po nim śladu.


"Kapitalizm to nierówny podział dóbr, komunizm to równy podział nędzy"
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email      
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Warsztat - naprawa i serwisowanie sprzętu Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy