wczytywanie...
Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Porozumienie na Rzecz Przyjaznego Miasta

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Rowerzyści i urzędnicy - kolejne spotkanie!
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Łukasz MężczyznaStatus: Offline
Dni: 5117 (96%)
Postów: 27
Wiek: 31

Częstochowa - Zawodzie

Post Wto 07 Lut 06, 13:44:27     Rowerzyści i urzędnicy - kolejne spotkanie! Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

16 lutego o godz. 8:30 w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie odbędzie się kolejne, pierwsze w tym roku spotkanie zespołu doradczo-konsultacyjnego ds. rowerzystów.

W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta (m.in. Miejskiego Zarządu Dróg i Wydziału Inwestycji) oraz reprezentanci strony społecznej, czyli my. Gospodarzem spotkania będzie dyrektor MZD p. Kazimierz Augustyn. Z naszej strony pojawią się Łukasz, Konrad (CzMK) i Dominika z Porozumienia na rzecz Przyjaznego Miasta.

W związku z tym przygotowujemy listę tematów, które chcielibyśmy poruszyć na spotkaniu. Czekamy na wasze propozycje oraz wszelkie pytania, sugestie i uwagi, jakie chcielibyście przekazać urzędnikom za naszym pośrednictwem.

A póki co, lista tematów do omówienia prezentuje się tak:

1. organizacja ruchu rowerzystów na powstającym właśnie wiadukcie nad torami kolejowymi na ul. Jagiellońskiej.
2. Promenada - poprawa bezpieczeństwa ruchu na ścieżce rowerowej wzdłuż deptaku (obszreniejszy artykuł na ten temat znajdziecie poniżej w niusach). Chodzi przede wszystkim o oznakowanie przejść i ustawienie przed nimi szykan dla pieszych.
3. Program rozbudowy sieci dróg rowerowych dla Czestochowy i okolic i towarzyszący mu cykl konsultacji społecznych w środowisku częstochowskich rowerzystów.
4. Szkolenie dla urzędników oraz zainteresowanych architektów i
urbanistów poświęcone projektowaniu infrastruktury miejskiej przyjaznej dla rowerów (prawdopodobnie w kwietniu; poprowadzi je Marcin Hyła z Krakowa - koordynator ogólnopolskiej sieci "Miasta dla rowerów")
5. Standardy techniczne dla nowo powstających ścieżek rowerowych w Częstochowie (wzorowane na standardach opracowanych przez Politechnikę Gdańską)
6. Mała architektura w III Alei - stojaki na rowery
7. Przebieg projektowanej trasy Szlaku Staropolskiego (drogi ekspresowej wschód-zachód) przez miasto i region (ze szczególnym okolic Jury)

Ososby zainteresowane tematem i chętne do współpracy proszę o kontakt meilowy na: lukasz@porozumienie.ids.czest.pl


Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Łukasz MężczyznaStatus: Offline
Dni: 5117 (96%)
Postów: 27
Wiek: 31

Częstochowa - Zawodzie

Post Pon 20 Lut 06, 4:29:13     Relacja ze spotkania zespołu Zacytuj zaznaczone Odpowiedz z cytatem

No i stało się.

W czwartek, 16 lutego, odbylo się posiedzenie zespołu doradczo-konsultacyjnego ds. komunikacji rowerowej w Miejskim Zarządzie Dróg w Częstochowie. Stronę społeczną reprezentowaliśmy: ja i Konrad od Masy Krytycznej. Ze "strony urzędniczej" w spotkaniu wzięli udział: dyrektor MZD p. Kazimierz Augustyn i jego zastępca p. Jerzy Kocyga oraz p. Marek Lewandowski i p. Andzrzej Kuliś z Wydziału Inżynierii Ruchu Drogowego MZD.

Spotkanie przebiegało raczej spokojnie. Obgadaliśmy wszystkie tematy, które chcieliśmy poruszyć. Oto rezultaty:

1. Organizacja ruchu rowerów na powstającym właśnie wiadukcie nad torami kolejowymi na ul. Jagiellońskiej.
Ustaliliśmy, że na nowym wiadukcie zostaną wydzielone osobne ścieżki dla rowerów (o nawierzchni wykonanej z barwionego asfaltu) po obu stronach jezdni.

2. Promenada - poprawa bezpieczeństwa ruchu na ścieżce rowerowej wzdłuż deptaku (obszreniejszy artykuł na ten temat znajdziecie poniżej w niusach). Chodzi przede wszystkim o oznakowanie przejść i ustawienie przed nimi szykan dla pieszych.
W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie robocze przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i Wydziału Ochrony Środowiska (który jest administratorem ścieżki na Promenadzie), na którym zostanie przedstawiona nasza propozycja oznakowania przejść dla pieszych pasami i ustawieniu przed nimi szykan. Jak zwykle w takich sytuacjach wysuwa się argumenty o tym "że przecież brakuje pieniędzy".. Ale bądźmy dobrej myśli. O wynikach tej rozmowy poinformujemy was, jak tylko sami się o nich dowiemy.

3. Program rozbudowy sieci dróg rowerowych dla Czestochowy i okolic i towarzyszący mu cykl konsultacji społecznych w środowisku częstochowskich rowerzystów.
Przetarg na opracowanie wspomnianego Programu zostanie rozpisany przez Urząd Miasta jeszcze w tym roku. Program, na podstawie wcześniej opracowanej Koncepcji przestrzennej, wyznaczy harmonogram realizacji prac budowlanych, według którego będą powstawać w ciągu najbliższych kilku lat w Częstochowie nowe ścieżki rowerowe. Program będzie zawierać również wstępne kosztyrysy wszystkich planowanych inwestycji.
Natomiast o tym GDZIE budować nowe ścieżki mówi Koncepcja przestrzenna, która jest już prawie gotowa i wkrótce będziecie mogli ją znaleźć na naszej stronce i na stronie Miejskiego Zarządu Dróg. Wasze opinie i komentarze na jej temat przekażemy projektantom.
A już w kwietniu, w ramach naszej akcji "Częstochowska Wiosna Rowerów", rusza cykl otwartych warsztatów dla wszystkich zainteresowanych rozwojem ruchu rowerow w Częstochowie. Gościem pierwszego spotkania, które odbędzie się 8 kwietnia, będzie Marcin Hyła - prowadzący porgram "Niezła Jazda" w TVP3, koordynator ogolnopolskiej sieci "Miasta dla rowerów".
Dokładne info już wkrótce.

4. Szkolenie dla urzędników oraz zainteresowanych architektów i
urbanistów poświęcone projektowaniu infrastruktury miejskiej przyjaznej dla rowerów.

Odbędzie się 7 kwietnia. Weźmie w nim udział ok. 30 osób - wydelegowanych urzędników m.in. z Miejskiego Zarządu Dróg, Wydz. Inwestycji, Wydz. Planowania Przestrzennego, Wydz. Ochrony Środowiska i Wydz. Administarcji Architektoniczno-Budowlanej Urzędu Miasta oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i zainteresowani projektanci ścieżek rowerowych z Częstochowy. Szkolenie potrwa ok. 8 godzin. W tym czasie jego uczestnicy wysłuchają wykładów nt. efektywnych metod projketowania i zarządzania infrastrukturą rowerową, a także wezmą udział w warsztatach - analizując problemy komunikacyjne rowerzystów na podkładach geodezyjnych prezentujących "krytyczne punkty" Częstochowy i szukając dla nich najlepszych możliwych rozwiazań . Prelekcje i warsztaty poprowadzą Marcin Hyła, dr Tadeusz Kopta (Politechnika Krakowska) oraz Roger Jackowski z Gdańskiej Kampanii Rowerowej.

5. Standardy techniczne dla nowo powstających ścieżek rowerowych w Częstochowie (wzorowane na standardach opracowanych przez Politechnikę Gdańską).
Przekazaliśmy urzędnikom odpowiednie materiały. Będziemy się starać, by stały się one obowiązujacym dla projektantów standardem przy tworzeniu nowych ścieżek rowerowych w Częstochowie.

6. Mała architektura w III Alei - stojaki na rowery
Uzyskaliśmy obietnicę, że w ramach przebudowy III Alei zostaną zainstalowane na chodnikach stojaki na rowery - w formie ozdobnych słupków (funkcjonalnych, bo zajmujących mało miejsca i bezpiecznych, bo umożliwiających przypięcie do ramy roweru, a do tego eleganckich Very Happy ) Stojaki zostaną ustawione na chodnikach po obu stronach ulicy.

7. Kiedy z częstochowskich ścieżek zniknie śnieg?
Niestety, nie prędko. Drogowcy ledwo radzą sobie z odśnieżaniem głównych ulic i pozbywaniem się zwałów zalegającego na nich śniegu. Urząd Miasta nie ma sił i środków, by w tej sytuacji zadbać również o ścieżki rowerowe. Pan Jerzy Kocyga, zastępca dyrektora MZD, zaproponował zatem żebyśmy sami się zebrali i urządzili akcję odśnieżania ścieżek w "czynie społecznym", w ramach przygotowania kondycyjnego przed sezonem. My jednak zupełnie poważnie postulowaliśmy by, gdy zaczną się roztopy, usunąć (raz a dobrze) resztki zalegającego śniegu ze ścieżek. Będziemy im o tym jeszcze przypominać Very Happy

To chyba już wszystko. Chwilowo nie działa strona Porozumienia (porblemy z serwerem), ale mamy nadzieję, że już wkrótce ożyje. Zapraszam do odwiedzin.

pozdrawiam,
Łukasz

Moderowany przez szczepana:
moim zdanie nie ma sensu pisania tego samego w dwóch miejscach, warto zastanowić się, gdzie ten temat bardziej pasować a drugiego się pozbyć, ale niech o tym zadecyduje Admin
Moderowany przez Speedy:
Gdzie Szczepan widzisz dwa takie same teksty? Ja mam tylko zastrzeżenie, że pogrubia się nagłówki, a nie tekst.Częstochowska Dżihad Rowerowa!
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Gadu-Gadu    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Częstochowskie Forum Rowerowe - Strona Główna » Porozumienie na Rzecz Przyjaznego Miasta Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
iCGstation v1.0 Template By Ray © 2003, 2004 iOptional


Kontakt z osoba zarzadzajaca witryna: Speedy